Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'e 2. teknopark

İTO ve Ekonomi Üniversitesi öncülüğünde kurulacak İzmir Bilimpark'ta; Ar-Ge, teknoloji, sürdürülebilir enerji, bilişim ve yazılım faaliyetleri yapılacak. Teknoparkın ilk bölümü, yıl sonunda faaliyete geçecek

Giriş Tarihi: 8.2.2013
İzmir Ticaret Odası (İTO) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öncülüğünde kurulan İzmir'in 2. teknoparkı "İzmir Bilimpark"ın temelinin önümüzdeki aylarda atılacağı açıklandı. Yıl sonunda da ilk etabının hizmete girmesi hedeflenen İzmir Bilimpark, tüm Ar-Ge, teknoloji, bilişim ve yazılım faaliyetlerine açık bir teknopark olacak. Ekonomi Üniversitesi'nde yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan İTO Başkanı ve İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, Ankara'da 6, İstanbul'da 5 ve Kocaeli'nde 3 aktif teknoloji geliştirme bölgesi olmasına rağmen, İzmir'in bu alanda henüz istenen düzeye ulaşmadığını belirtti. 2011 yılından bu yana yapılan çalışmalar sonucunda İzmir Bilimpark'ın yönetici ve işletici şirketinin 16 ortak tarafından, İzmir Bilim ve Teknoloji Park A.Ş. adıyla 30 Ocak 2013'te kurulduğunu açıkladı. Bilimpark'ın İTOB OSB'de toplam 22 bin 897 metrekarelik alanda kurulacağını ve ilk etapta 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip bina yapılmasını planladıklarını söyleyen Demirtaş, şu bilgileri verdi: "Temeli, bu yılın ilk yarısında atmayı hedefliyoruz. Yıl sonunda da ilk etabın hizmete girmesini arzuluyoruz. Teknoparkta yer almak isteyenler için başvuruları bekliyoruz. İzmir Bilimpark A.Ş.'ye ortak olmak isteyenler için kapımız açık. İEÜ veya İTOB OSB hisselerinden yeni ortaklar için pay verebileceğiz."

İZMİR, İDDİALI KENT
İzmir Bilimpark'ın tüm Ar-Ge, teknoloji, bilişim ve yazılım faaliyetlerine açık bir teknopark olacağını söyleyen Başkan Demirtaş, "Sürdürülebilir enerji, sürdürülebilir tarım ana başlığı ile ileri tarım teknolojileri, tohum ıslahı, ileri gıda teknolojileri, sürdürülebilir enerji teknolojileri, jeotermal enerji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, dalga enerjisi, biyoyakıt teknolojileri konularında çalışmalar olmasını diliyoruz. Burada özellikle tarım teknolojilerine dikkatinizi çekmek istiyorum. İzmir tarım ve tarıma dayalı sanayi ve gıdada çok iddialı bir kent. Verimli arazilerimiz, eğitimli işgücümüz, tecrübeli üreticilerimiz var. Marka yaratan, dünyanın her yanına ihracat gıda firmalarımız var. Ama İzmir kadar ülkelerin, tarımda bizden çok daha yüksek verim elde ettiğini biliyoruz. Oysa, dünya nüfusunun hızla arttığı günümüzde gıda üretiminin ekonomik ve siyasal önemi hızla artıyor. Bir tohumun ıslah edilip geliştirilmesi bile çok büyük farklar, çok büyük katma değer yaratıyor. İşte İzmir Bilimpark'ın bu firmalar için ufuk açıcı bir ortam olmasını istiyoruz" dedi.

KULUÇKA MERKEZİ
Teknoparkı işletme ve yönetme bakımında nasıl bir strateji izleneceği sorulduğunda Demirtaş, "Biz burada kuluçka merkezi de oluşturacağız, firmaların yatırım yapmaların ada imkan sağlayacağız. İster kendileri binalarını yapacaklar, isterlerse biz binalarını yapıp onlara vereceğiz.Bilimpark, para kazanmak için kurulmamıştır. Bu nedenle çok yüksek ücretlendirme de yapılmayacak" diye konuştu. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Bilimpark'ta ileriki yıllarda "risk sermayesi" oluşturmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

İZMİR BİLİMPARK A.Ş. ORTAKLARI
İzmir Ekonomi Üniversitesi % 35
İTOB OSB % 30
İTO % 10
İzmir Ekonomi Holding AŞ % 9
Gazi Teknopark % 5
Ege Üniversitesi % 1
İzmir Ticaret Borsası % 1
Ege İhracatçı Birlikleri % 1
Özgörkey Gıda A.Ş. % 1
İMEKSAN % 1
Selen Kimya % 1
POLİMEK % 1
KÜTAŞ % 1
Kod-A % 1
Vardarcı Makine % 1
Demirtaş Gıda % 1

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e 2. teknopark
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN