İŞKUR'da her işsize bir danışman

Müdürü Kadri Kabak, İŞKUR'un İzmir'de 233 danışmanı bulunduğunu söyledi, "Bu görevliler, iş için başvuranlara her türlü yol göstericiliği yapıyor. Nasıl iş aranır, hangi alanlarda iş var, nerelere başvuracağı gibi konularda iş arayanlara danışmanlık yapıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel "Sabah Kahvesi" söyleşisine katılan İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, işveren ve işsizlere daha iyi hizmet verebilmek için başlattıkları danışmanlık hizmeti hakkında da bilgi verdi. 233 danışman kadrosuyla adeta aile hekimi gibi her sorunu birebir takip ettiklerini söyleyen Kabak, İŞKUR'a kayıtlı her işsizin bir danışmanı olduğunu belirtti, "Nasıl iş aranır, hangi alanlarda iş var, nerelere başvuracağım gibi konularda danışmanlık veriyoruz" dedi. Egeli Sabah yazı işleri ekibinin sorularını yanıtlayan Kabak, merak edilen birçok konuda açıklamalar yaptı.
n İŞKUR olarak araştırmalar yapıyor musunuz? En son yaptığımız bir iş gücü analizi anketimizi var. İzmir'de bulunmayan elemanlar arasında hemşire ve balata işçisi başı çekiyor. Madende çalışacak işçi bulunmuyor. Tabii ki biz hemşirelik mesleğinin kursunu veremeyiz.
n İşe yerleştirdiğiniz kişilerin ne kadarı aynı işinde devam ediyor? Bunların bir yıl boyunca takibi yapılıyor. İşe yerleştirmelerde devam oranı yüzde 70'lerde. 2010 yılında 5 bin kişiyi işe yerleştirmişiz, 2013 yılının Ocak ayında işe yerleştirdiğimiz kişi sayısı 5 bin 700. 2010 yılında tüm yılda yerleştirdiğimiz işçi sayısını bu yıl biz bir ayda sağladık. Bunu yapabilmek Gelir gelmez birebir iş yerlerimize danışman atardık. Her iş yerinin bir danışmanı var. Bu danışmanlar İŞKUR'la Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ilgili her türlü işlemlerle ilgileniyor.
n Kaç danışman var? Şu anda 233. Bir nevi insan kaynakları konusunda size danışmanlık sunuyor. Devlet kurumlarıyla, Bakanlık ile ilgili bir işleminiz olduğu zaman size destek oluyorlar. Bu arkadaşlar fakülte mezunu, bu alanda özel sertifikasyondan geçirilmiş arkadaşlar. Bunlar işletmelerin yanında işçilere de danışmanlık yapıyorlar. İŞKUR'a kayıtlı tüm işsizlerin danışmanı var. Bir nevi iş koçu da diyebiliriz. Tıpkı aile hekimliğinde olduğu gibi kişi aramaya geldiğinde onunla her defasında aynı kişi ilgileniyor. Nasıl iş aranır, hangi alanlarda iş var, nerelere başvuracağım gibi konularda iş arayanlara danışmanlık veriyoruz.
n İŞKUR'un bir de meslek edindirme kursları var. Bunlardan bahseder misiniz? Kurslarımız aslında çok önemli. Bu sene çok daha kapsamlı bir hazırlık yaptık. İş gücü piyasası analizi sonucunda İzmir'de ihtiyaç duyulan işleri belirledik. Bunlara göre kurs açma kararı aldık. Hiç ihtiyaç olmayan bir alanda kurs açtığımızda sertifikalı işsiz yaratmış oluruz. Onun için bu analiz sonucunda hangi alanlarda kime ihtiyaç var belirledik. 152 meslekte 14 bin kişilik bir kurs planımız var. Bu hasta yaşlı bakımından tutun, bilgi ve belge yöneticiliğine kadar, tornacılıktan tutun kaynakçılığa kadar pek çok alanı kapsıyor. n Verdiğiniz kurslar ücretsiz mi? İŞKUR'un tüm hizmetleri ücretsiz. Üzerine günlük 20 liraya kadar harçlık da veriyoruz. Bunu istismar etmesinler diye bir kurstan yararlanan bir kişi 24 ay kadar başka bir kurstan yararlanamıyor. Şu anda 650 civarında kursiyerimiz var.
n Kursu bitirenlere iş bulmakta yardımcı oluyor musunuz? Bizim kurslarımız işletmelerle, STK'larla birlikte yapılıyor. Birlikte kurs açtığımız kurumlarla yaptığımız sözleşme gereği zaten o kursu bitirenlerin belirli bir bölümünü işe alma garantisi alıyoruz. Bir kurumun alacağı elemanın yetişme sürecini biz finanse ediyoruz. Pastacılık, garsonluk, aşçı yardımcılığı hatta ve hatta boyozculuk kursu bile veriyoruz. Sanayiye yönelik alanda meslek sahibi olduğunuz taktirde iş bulma alanınız çok fazla.
n Kurs süreleri ne kadar? Her kursa göre süre değişiyor. 20-30 günle başlayıp 6 aya kadar süren kurslar oluyor. O kadar güzel kurslarımız var ki, uçak tamir-bakım teknisyenliği kursumuz bile var. Önemli bir kurs, yüzde 100 iş garantisi var. Türk Hava Yolları ile birlikte yapıyoruz. 6 ayın ardından tamamı Türk Hava Yolları'nda çalışmaya başlıyor. Bu yüzden kursa büyük talep var.
n Fuarcılıkla ilgili bir kurs açmayı düşünüyor musunuz? Bunu yapabilmek için bu işin bir mesleki modülü olması gerekiyor. Karşılama görevlisi, halkla ilişkiler, hosteslik gibi konularda çalışmalarımız var ama fuarcılık diye bir meslek yok.
n İşsizlik sigortasından kimler faydalanabilir? Bir kişinin işsizlik sigortasından faydalanabilmesi için mutlaka İŞKUR kaydının bulunması gerekiyor. Bu hizmetten 2012 yılında sadece İzmir'de 30 bin kişi yararlandı. 70 milyon liraya yakın bir ödememiz oldu. Kişi başına aylık ödeme değişiyor. Ancak en fazla asgari ücretin brütünün yüzde 150'sini geçemiyor. Örneğin, 20 bin lira maaşınız olsa bile 1500 liraya geçemiyor.
n İş yerinde mobbingin önlenmesi için neler yapıyorsunuz?
Mobbing ile ilgili Başbakanlığın bir genelgesi var. Hassasiyetle bu konunun üzerinde duruluyor. Bu konuda bize gelen şikayetlerle ilgili derhal bir inceleme yapıyoruz. Mobbingi iş yerinde karşılaşabilecek her türlü bıktırma, yıldırma, eşitsiz davranışlar, cinsel taciz olabilir.
n Üniversite öğrencileri de İŞKUR'a başvurabilir mi? Evet oluyoruz. Yarım gün iş konusunda yardımcı oluyoruz. Ancak meslek kurslarımızda örgün eğitim görenleri alamıyoruz. Onun dışında garsonluk gibi kısmi sürekli iş sözleşmesi yaparak çalıştırabiliyoruz. İş gücü piyasasının biraz daha esnekleştirilmesi gerekiyor bana göre.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İŞKUR'da her işsize bir danışman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN