İzmir'e Marble bereketi

27 Mart'ta açılacak Mermer Fuarı nedeniyle İzmir'deki toplam 20 bin yatak kapasitesi olan otellerde hiç yer kalmadı. Fuar'daki yer darlağı nedeniyle stant açmak isteyen 100'ün üzerinde firma da kapıda kaldı

Giriş Tarihi: 13.3.2013
İzmir'in fuarlar ve kongreler kenti olma yolundaki en önemli ihtisas fuarı olarak gösterilen Mermer Fuarı, daha başlamadan etkisini gösterdi. Bu yıl 27- 30 Mart tarihleri arasında 19'uncusu düzenlenecek Mermer Fuarı için İzmir merkezde hizmet veren otellerde boş yer kalmadı. Organizasyona haftalar kala 20 bin yatak şimdiden doldu. Taksicisinden yiyecek sektörüne kadar İzmir'de bir çok esnafın sabırsızlıkla beklediği fuara olan yoğun ilgi yer darlığını da bir kez daha gözler önüne serdi. Yerli ve yabancı 1200 firmanın katılacağı fuarda yer darlığı nedeniyle 100'ün üzerinde firma da stant açacak yer bulunmadığı için kapıda kaldı. Geçtiğimiz yıl İzmir ekonomisine 80 milyon dolar katkı sağlayan fuarın bu yıl da kente bırakacağı gelir açısından yeni bir rekora imza atması bekleniyor.

80 MİLYON DOLAR KATKI
İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, Mermer Fuarı'nın şu an Türkiye'de yapılan en büyük sektörel fuar haline geldiğini söyledi. Marble'in geçen yıl İzmir ekonomisine 80 milyon dolar katkı sağladığını belirten Örs şunları söyledi: "Mermer Fuarı son yıllarda bine yakın firmanın katıldığı dev bir organizasyon haline geldi. Mermer Fuarı aynı zamanda Gaziemir'de temeli atılan yeni fuar alanının yapımı için de temel neden oldu. Mermer Fuarı bir kentte fuarcılığın hakkı ile yapıldığı zaman o kente ne kadar fayda sağlayacağını da somut olarak gözler önüne serdi. İzmir ekonomisi, İzmir halkı, İzmir esnafı bu fuarla aslında fuarcılığın kente ne kadar büyük bir getiri sağlayacağını yaşayarak görmüş oldu."

İZMİR LİDERLİĞİ KAYBETTİ
ETİK olan Ege Turistik İşletmeler Derneği Başkanı Mehmet İşler de geçmişte İzmir Enternasyonal Fuarı'nın kent ekonomisine büyük hareketlilik getirdiğini, düzenlendiği 1 ay boyunca kentin şenlendiğini söyledi. İzmir'in ilklerin şehri olarak tarihe adını yazdırdığını hatırlatan İşler, "Malesef günümüzde İzmir fuarcılıktaki önderliğini liderliğini özelliğini kaybetti. Ancak bize o günleri hatırlatan bir tek Mermer Fuarı kalmıştır. Marble bugün nerede ise İEF'nin yerine geçecek"dedi.

20 BİN YATAK DOLDU
İzmir'in il genelinde 45 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu, bu yatak kapasitesinin yaklaşık 20 bininin kent merkezinde bulunduğunu belirten İşler; "İzmir bugün iklimi, coğrafyası, gastronomisi, kültürü, tarihi ve doğal zenginlikleri ile dünyadaki sayılı kongre ve fuarcık merkezleri arasındaki yerini almaya adaydır"dedi. Mermer Fuarı nedeniyle kentteki yatak kapasitesinin dolduğunu belirten İşler; "Örneğin geceliği 70-80 Euro olan oteller fuar döneminde fiyatlarını yüzde 30-40 artırıyor. Yani bu fuarlar İzmir'in bereket kaynağıdır"dedi. Bu arada MARBLE - İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknoloji Fuarı'nın 19'cusu için hazırlıklar devam ediyor. Fuara bu yıl 45 ülkeden katılım olacak.

ÖRS: KENTİN PAYINI ARTIRMAK İSTİYORUZ
Kentteki ayakkabı boyacısından eğlence merkezlerine, taksi şoföründen restoranına kadar herkesin günler öncesinden fuarın farkına vardığını belirten İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs, "Mermer Fuarı İzmir'de model oldu. Yeni fuar alanının tamamlanıp hizmete girmesi ile Mermer Fuarı gibi yeni markalar yaratıp bunları yıl içine yayarak İzmir'in fuarcılıktan aldığı payı artırmak istiyoruz"dedi. Gelinlik Fuarı'nın da hızlı bir ivme ile bir ölçüde Marble'e yaklaştığını belirten Örs; "Bunlara benzer farklı sektörlerde yeni markalar yaratmalıyız ki İzmir gerçek anlamda fuarlar kenti olabilsin ve İzmir ekonomisi fuarcılıkta hak ettiği ekonomik getiriyi sağlayabilsin"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e Marble bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN