Yaşlıların MOBESE'si

İzmir'de liseli 8 öğrenci, "Kumandam elimde, hayatım kontrolümde" isimli projeleri ile yaşlıların hayatını kolaylaştırdı. Kapıya gelen kişi anında televizyondan görülebiliyor

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Özel Rota Koleji'nde okuyan 8 liseli, geliştirdikleri proje ile büyük bir başarıya imza attı. Özellikle evde tek başına yaşamak zorunda kalan yaşlılar, oturduğu yerden kalkmadan kapıyı çalanın kim olduğunu anında TV'den görüyor, ona göre hareket ediyor. Geçtiğimiz ay Ege Bölgesi'nde birincisi olan, yarın da İstanbul'da yapılacak First Lego League Robetech Türkiye finaline katılacak dahi gençler, projeyi dünyada hızla yaşlanan nüfusun en temel sorunlarını dikkate alarak hazırladıklarını söyledi. Takım koçu Esin Kara, projeji VESTEL yetkilileriyle paylaştıklarını ve çok beğenildiğini söyledi, "Onlar da benzer bir çalışma içindeymiş. Bizimkimi takdir ettiler. Bazı noktaları geliştirmemiz konusunda öneride bulundular" dedi.

KÖTÜ OLAYLARI ÖNLÜYOR

Dünyanın farklı ülkelerinden katılımcıların yarışacağı First Lego League (FLL) Robotech şampiyonası kapsamında geliştirilen proje geçtiğimiz ay yapılan Ege Bölge Şampiyonası'nda birinciliği elde etti. Bu sayede 16 Mart Cumartesi günü (yarın) İstanbul'da yapılacak olan First Lego League (FLL) Robotech Türkiye finalinde yarışma hakkı elde eden Özel Rota Koleji Fen Lisesi 9 ve 10. sınıf öğrencileri Seçkin Erbudak, Cenk Harmanda, Erim Şaşal, Sude Avcı, Peren Sürenliler, Nilay Ünal, Helin Vardar ve Ömer Furkan Esentürk'ten oluşan 8 kişilik Rotatech takımı geliştirdiği "Kumandam elimde hayatım kontrolümde" adlı projeyi dünyada hızla yaşlanan nüfusun en temel sorunları dikkate alarak hazırladıklarını söyledi. Rota Koleji öğretmenleri ve takım koçları Esin Kara ve Erkan Özgüç ile birlikte First Lego League (FLL) Robotech şampiyonasının Türkiye finaline katılacak olan Rotatech takımı şampiyonada 42 takıma karşı yarışacak. Yarışma kapsamında üç faklı kategoride puana tabi tutulacaklarını kaydeden Takım Koçu Esir Kara, yarışmanın sosyal sorumluluk ayağı için hazırladıkları "Kumandan elimde hayatım kontrolümde" adlı projenin bir benzerinin daha bulunmadığını belirtti. Kara, projenin hazırlanış evresinde yaşlıların gündelik yaşamda karşılaştıkları sıkıntıları tespit etmek amacıyla bir anket düzenlediklerini ve bu anket çalışmasından çıkan sonuca göre en fazla yaşanan sorunun elektronik aletleri kullanmada olduğunu gördüklerini söyledi. Kara, "Televizyona bağlanan bu cihaz sayesinde kapıyı çalan kişinin görüntüsü aynı anda televizyona aktarılıyor. Kişiyi eğer içeri almak istiyorsa kapıyı uzaktan kumanda ile açarak içeriye alabiliyor. Almak istemiyorsa kapıyı açmıyor. Televizyon yayını da 20 saniye sonra tekrar eskiye dönüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlıların MOBESE'si
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN