Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üretici, süte gelen zam ile sevinecek

Giriş Tarihi: 16.3.2013

İzmir, koyun ve keçi sütü fiyatını Türkiye'de belirleyen il oldu. Balıkesir ve Çanakkale'de düşük seyreden fiyatlara karşın zammın İzmirli yetiştirici için sürpriz olacağı açıklandı

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, 2013 sezonu koyun ve keçi sütü fiyatlarını açıkladı. Keçi sütü 1.30 TL'den 1.45 TL'ye yükselirken koyun sütü 1.80 TL'den 1.90 TL'ye yükseldi. Türkiye'de ilk kez küçükbaş hayvan sütünü soğuk zincire alan İzmir, koyun keçi sütü fiyatını Türkiye'de belirleyen il oldu. Kuzu ve oğlakların anneden ayrılmaya başlaması ile birlikte koyun keçi sütü sezonu da İzmir'de başladı. İzmir il ve ilçelerinde süt toplama merkezleri bulunan ve 1 Mart itibariyle üyelerinden süt toplamaya başlayan İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği 2013 sezonu süt fiyatlarını açıkladı. Keçi sütü fiyatı 1.30 TL'den 1.45 TL'ye yükselirken koyun sütü fiyatı 1.80 TL'den 1.90 TL'ye yükseldi. İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, Balıkesir ve Çanakkale'deki düşük seyreden fiyatlara karşın zammın İzmirli yetiştirici için sürpriz olacağını dile getirdi.

YÜZDE 100 ARTIŞ OLDU
İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen Koyun Keçi Sütü Soğuk Zincir Projesi'nin Türkiye'de ilk ve tek olduğunu belirten Başkan Türer, diğer illerin de fiyat açıklamak için İzmir'in fiyat açıklamasını beklediklerini söyledi. Türkiye'de en fazla koyun keçi sütü toplayan kuruluş olduklarını belirten Başkan Türer, "Koyun ve keçi sütü toplama miktarımız sezonun hızlı olduğu günler günde 40 tona kadar yükseliyoruz. Koyun ve keçi sütü soğuk zincir projesini hayata geçirdiğimiz ilk yıl hedefimiz Çanakkale fiyatını yakalamaktı. İki yıldır İzmirli yetiştirici sütünü Çanakkale ve Balıkesir fiyatlarının üzerinde değerlendiriyor" dedi. İzmirli İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak Soğuk Zincir Projesi'ni başlatmadan önce keçi sütünün 60 kuruş, koyun sütünün 90 kuruş olduğunu belirten Başkan Türer, soğuk zincir projesi ile birlikte küçükbaş hayvan sütünün İzmir'de yüzde 100 değer kazandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretici, süte gelen zam ile sevinecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN