Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kartal yuvası insanını bekliyor

Giriş Tarihi: 22.3.2013

Belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri 'Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası Lübbey' etkinliğinde 200 yıllık köyün canlanması için yapılması gerekenleri görüştü

GERÇEK KENTSEL DÖNÜŞÜM OLUR
Konak Belediyesi öncülüğünde Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte dikkatler Ödemiş'in tarihi Lübbey köyüne çekildi. İzmir Doğa Fotoğrafçıları (İZDOF) ve Ödemiş Fotoğraf Gönüllüleri (ÖFOG) ile birlikte düzenlenen Lübbey Köyü belgeseli yerel halkın da katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğe Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, ÇEKÜL Batı Anadolu Koordinatörü Emin Başaranbilek, İZDOF ve ÖFOG üyeleri ile Lübbey köylüleri katıldı. Başkan Tartan fotoğraf çalışması ve belgesel için Lübbey'in kurtuluşunun gerçek bir kentsel dönüşüm olacağını söyledi, "Kentsel dönüşüm Lübbey'i 200 yıl sonra tekrar insanlarla buluşturmaktır" dedi.

TERKEDİLSE DE, HAYAT ÇOK YAKINLARDA
Lübey'in, Ödemiş'in dağlarında terk edilmiş gibi göründüğünü, ancak çok yakınlarında hayat olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Bekir Keskin de şunları söyledi: "Konak Belediyesi'nin jesti bizim için büyük kıvanç kaynağı. Bu, metropol bir ilçenin, iç bölgelerde kalan bir ilçeyle kaynaşması anlamına geliyor." 1980'li yıllarda köyün terk edilmesiyle başlayan Lübbey dramının gözler önüne serildiği fotoğraf sunumu ve belgesel gösteriminde, köylüler dertlerini dile getirdi. ÖFOG Kurucu Üyesi Levent Aybars Özdemir de "Köylüsüyle beraber yaşayan, o güzel insanların korunduğu, mimarisi ayağa kaldırılmış bir Lübbey'in insanlığın ortak kültür mirası haline dönüştürülmesini istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartal yuvası insanını bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN