Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Brezilyalı öğrenciler ülkemize gelecek'

Giriş Tarihi: 26.3.2013
Yurtdışına 100 bin öğrenci göndermeye hazırlanan Brezilya'ya Gediz Üniversitesi çıkarma yaptı. Rektör Prof. Dr. Çevik, bu ülke gençlerinin üniversite öğrenimi için gideceği ülkelere Türkiye'nin de eklenmesi amacıyla önemli temaslarda bulundu. Ayrıca Arjantin, Şili ve Paraguay'a da gidildi. Gediz Üniversitesi, öğrenci aldığı ülkelerin sayısını 52'den 100'e çıkarmak için seferber oldu. Bu amaçla dünyanın dört bir yanında tanıtım çalışmaları yapılıyor, ülkelerin yöneticileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle görüşülüyor, liseler ziyaret ediliyor. Üniversitelerle de işbirliği anlaşmalarına imza atılıyor. Bu yılın ana hedefinde Güney Amerika bulunuyor. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Özekes ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Direktörü Mustafa Namlı, iki haftalık Güney Amerika turuna çıktı. İlk durak Brezilya oldu. "Sınırsız Eğitim Projesi" kapsamında yurtdışına 100 bin devlet burslu öğrenci göndermeyi planlayan Brezilya'nın tercih edeceği ülkeler arasına Türkiye'nin de girmesi için orada görev yapan diplomatlarımızla birlikte önemli temaslarda bulunuldu. Brezilya Eğitim Bakanlığı Sınırsız Eğitim Projesi Uluslararası Aksiyonlar Koordinatörü Cassiano D'Almeida ile görüşüldü. Türkiye'nin eğitim kalitesi anlatıldı, üniversiteler hakkında bilgiler verildi. Brezilya basının da ilgi gösterdiği ziyarette, D'Almeida'dan üniversite öğrenimi için Türkiye'ye de öğrenci gönderilmesi sözü alındı. Brezilya Üniversiteler Birliği'yle de bu yönde ön mutabakata varıldı.

KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURULDU

Gediz Üniversitesi heyeti, başkent Brasilia, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Florianopolis, Belo Horizante şehirlerindeki bazı liseler ile üniversitelere de konuk oldu. Rektör Prof. Dr. Çevik, Brezilyalı öğrencilere seslendi, onları Türkiye'ye davet etti. Brezilya'nın ardından Arjantin, Şili ve Paraguay'a gidildi. Bu ülkelerde de benzer temaslar kuruldu, Türkiye ile binlerce kilometre uzaklıktaki Güney Amerika arasında eğitim köprüsünün temelleri atıldı. Arjantin'in önde gelen siyasetçilerinden Buenos Aires Eyaleti'nin başkenti La Plata'nın belediye başkanı Dr. Pablo Bruera ile bir araya gelindi, iki ülke ilişkileri görüşüldü. Türkiye'ye büyük sempati duyan Dr. Bruera, öğrenci temini başta olmak üzere her konuda Türkiye gönüllüsü olarak çalışacağını ifade etti.

GELECEK İÇİN YATIRIM

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, bu coğrafyanın ülkemiz açısından fırsatlarla dolu olduğuna işaret etti. Aradaki mesafe nedeniyle şimdiye kadar yeterli tanıtım ve diyalog zemininin kurulamadığına dikkat çeken Prof. Dr. Çevik şunları söyledi: "Özellikle ekonomisi giderek büyüyen 200 milyon nüfuslu Brezilya'yla her alanda işbirliğini daha da geliştirmemiz gerekiyor. Ziyaretimizin ilk meyvelerini bu yıl alacağız. Bu ülke artık bize de öğrenci göndermeye başlayacak, ilişkilerimiz futbolun da dışına taşacak, her geçen yıl ilerleyecek. Arjantin, Şili ve Paraguay da dünyaya açılmaya çalışıyor, Türkiye'nin son dönemde yükselen yıldızı oralarda da takip ediliyor. Gediz Üniversitesi olarak dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Güney Amerika'da da ülkemizi ve İzmirimizi tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ziyaretimize katkıda bulunan Brezilya'nın İstanbul Başkonsolosu Luiz Henrique Pereira Da Fonseca ve İzmir Fahri Konsolosu Tamer Bozoklar'a teşekkür ediyoruz."

"TÜRK LİSESİ BAŞARILI"
Brezilya hükümetinin 100 bin öğrencisini 'Sınırsız Eğitim Projesi' kapsamında yurtdışına eğitime gönderdiğine dikkat çeken Çevik, şöyle konuştu: "Türkiye'de ise hiç kimsenin ne ilgisi, ne de bu konuda bilgisi var. Elçiliklerle, büyükelçilerle görüştük. Türk okulları ile görüştük. Brezilya'da bir Türk lisesi var. Devlet üniversiteye de destek veriyor. Orada İngilizce çok yaygın değil. İspanyolca ve Portekizce konuşuyorlar. Endonezya'da Latin Amerika'daki bütün rektörler bir toplantı yapacaklarmış. 30'dan fazla üniversitenin rektörü orada bir araya gelecekler. Bizi de davet ettiler. Oraya da katılacağız. Bu tür seyahatlerimizde ben sadece bizim üniversitemizi anlatmıyorum. İzmir'i anlatıyorum, üniversitelerimizi anlatıyorum. Biz kendimizi anlatamamışız. Biz kafamızı hep kuma gömmüşüz. Örneğin Arjantin'de çok ciddi Ermeni nüfusu var. 40 milyonluk ülkede 1 milyon Ermeni var. Biz bu insanlarla ilgilenmemişiz. Haliyle Diaspora sözde Ermeni soykırımını burada yaşatıyor. Türk arkadaşlar ilgilenmişler. Ermenilerle beraber fasıl heyetleri kurmuşlar. Türk şarkıları söyleyip eğleniyorlarmış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Brezilyalı öğrenciler ülkemize gelecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN