Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir sağlıkla sıçrama yapar

Giriş Tarihi: 27.3.2013

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Özgören, Balçova'da kurulan DEÜ Sağlık Teknoparkı'nın sağlık temasıyla EXPO 2020 adayı olan İzmir için büyük bir şans olduğunu söyledi

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk temalı teknoparkı yakında açılıyor. DEÜ Tınaztepe Kampüsü'nde 17 bin 400 metrekarelik alanda kurulan çok amaçlı teknopark ile İnciraltı'nda kurulan Sağlık Teknoparkı'nda yer alabilmek için başvurular başladı. DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Özgören, Balçova'daki Sağlık Teknoparkı'nın, sağlık temasıyla EXPO 2020 adayı İzmir için büyük bir şans olduğunu söyledi. Özgören, Sağlık Teknoparkı, EXPO 2020 alanı, termal kaynaklar, tıp fakültesi ve hastanesi, çevredeki otelleri ile birlikte bölgenin sağlık serbest bölgesi olarak değerlendirilebilecek nitelikte olduğunu söyledi. Özgören, "Ülkemizin ilk temalı teknoparkı sağlık teması ile Balçova'da kuruldu, bir ay sonra da açılıyor. Çok amaçlı teknoparkının da Tınaztepe'de yeri hazır" dedi.

AR-GE'YE 80 MİLYON LİRA
İzmir'in potansiyelini kullanamadığını ve olması gereken yerde olmadığını belirten Murat Özgören, eğitimli nüfusu olmasına, stratejik bir yerde bulunmasına rağmen kentin hak ettiği ölçüde katma değer üretemediğini söyledi. Özgören, "Bunu bir çok Anadolu şehrine gittiğinizde, Avrupa'da, Asya'da bir çok yere gittiğinizde söylüyorsunuz. Ne yapabiliriz bu konuda diye bakıldığında ise, bizim şansımız da İzmir olarak sınırlı. Altın, petrol kaynaklarımız yok. Birkaç atılım sahamız var. Bunlardan biri de kısmen turizm çünkü turizmde Antalya var. Finans sektörü olamaz bunlar İstanbul'da gibi... Olabilecek bir şey varsa o da bilgi teknolojilerinin üretimi olabilir. Ama sağlık teması doğru bir tema olarak görünüyor. Sağlık alanında İzmir'i yerinden ciddi bir biçimde sıçratabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu. Sağlık temalı ilk teknoparkın bir ay sonra hizmete girmesini hedeflediklerini ifade eden Özgören, teknoparkın ofis alanının yanısıra Ar-Ge laboratuar alanında ilaç ve aşı yapımı gibi birçok alanda çalışmalar yürütülebileceğini belirterek, "İleri Biomedikal Ar-Ge bölümünde de kalp pili, yapay deri, göz içi lens, kemik, kornea, kıkırdak, parkinson, alzhemier, ALS gibi hastaya özgü tedaviyi sağlayacak genetik testler, kanser ve enfeksiyon hastalıkları araştırılacak, doku, hücre gen biyobankası, transgenik deney hayvanı hizmeti verilecek"diye konuştu.

YATIRIMCILAR GELECEK
Aynı zamanda AB Sağlık, Gıda Araştırma Altyapıları Strateji Grubu Başkanlığı görevini de yürüten Özgören, "Fransa'dan, İsrail'e kadar dünyanın bu bölgesindeki en büyük sağlık teknoparkı bizim bölgemizde olacak. Burada ilaç, aşı ve mikrobiyoloji çalışılabilecek ortamlar mevcut. Teknopark deyince bir ofisi değil, laboratuarlı bir yeri konuşuyoruz. Böyle bir merkezle endüstriyi destekleyeceğiz. Ben AB sahasını da biliyorum. Bu teknopark bize Yunanistan'dan Bulgaristan'dan Doğu Avrupa'dan Ortadoğu'dan yatırımcıların ve tedavi görmek isteyenlerin İzmir'e gelmesini sağlayacak. Bu altyapı başka bir yerde yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir sağlıkla sıçrama yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN