Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kapılarda kapatılmalı"

İzmir Kantinciler Esnafı Odası Başkanı Rasim Topçu, "Sağlık Bakanlığı gazlı, kolalı, aromalı, çok şekerli içecekleri yasakladı. Ama kapılar hala ardına kadar açık. Öğrenci çıkıp istediğini alıyor"dedi

Giriş Tarihi: 28.3.2013
İzmir Kantinciler Esnafı Odası Başkanı Rasim Topçu, İzmir'de bulunan 1500 civarındaki okul kantininin değişim ve dönüşümü için çalıştıklarını söyledi. Topçu, kantinlerin yenilenmesi ve ferah ortamlara kavuşması için hem bürokratların hem de okul idarecilerinin kantincilere kolaylık sağlaması gerektiğini söyledi.

* Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Emin Avcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ceran ve beraberindekiler ile birlikte Gazi Anadolu Lisesi'nde kantin denetimi vardı. Yapılan denetimler ilgili neler söylemek istersiniz?
Bugün Karşıyaka ilçemizde Denetim Komisyonu tarafından denetimler yapılıyor. Karşıyaka'daki kantinlerin denetiminde çıtayı ne kadar yükseltmiş olduğumuzu gösterdik. Federasyon olarak 2010 yılında "Kantinlerde Değişim ve Dönüşüm Projesi" çerçevesinde örnek projeler gerçekleştirdik. Her türlü hijyen ve fiziki kurallara uygun olarak çalışıyoruz. Yapılan denetim Türkiye çapında yapılıyor. İzmir'deki kantinlerin genel durumu iyidir. Bizim kantinlerimiz Türkiye standartlarının çok üstünde. Bunu sayın Kaymakam Mehmet Emin Avcı ve diğer yetkililer de gördüler.

* Oda olarak kaç üyeniz bulunuyor.
750 civarı üyemiz var. İzmir'de yaklaşık 1500 okulumuz var. Üyelerimiz arasında hastane, dershane, özel okul ve üniversite kantinleri de var. Ama ağırlık okul kantinlerinde.

* Kantinlerde Değişim ve Dönüşüm Projesi'ni anlatabilir misiniz?
Eskiden kantinler medivenaltı ve rutubetli, izbe yerlerde kuruluyordu. Hijyenik standartlara hiç dikkat edilmiyordu. Ülke genelinde kantinlerin değişimi ve dönüşümü konusunda 2010 yılında bir proje başlattık. Projeye İzmir'in öncülük etti. Bugüne kadar İzmir'de 25 kantin yenilendi. İzmir'de sürdürdüğümüz projeler, diğer iller tarafından da örnek alındı. Proje ile gelecek nesillerimize daha güzel, daha hijyenik ortamlarda hizmet vermek istiyoruz.

* Projeyi uygularken çeşitli zorluklar yaşanıyor mu?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Okul-Aile Birliği Yönetmeliği var. Kantin ve Benzeri Yerleri Kiralama Sözleşmesi var. Bu sözleşmenin sonuna bizim isteğimiz ile 'kiracının değişmesi durumunda kantine yapılan tüm tesis masrafları ve kullanım amortismanı da dikkate alınarak okul, birlik varsa ilgili oda temsilcisinin/kuruluşun gerektiğinde oluşturulan bilirkişi komisyonunca takdir edilen bedel yeni kiracı tarafından eski kiracıya ödenir' maddesi eklendi. Kantini yenilemek için izin alana kadar bürokratik işlemlerde çok ciddi zaman kaybediyoruz. Onay verirken bir yazı gönderiliyor ve bu yazı, 'Not: kantini veya yemekhane yaptığın tesisi herhangi bir nedenle bırakması halinde herhangi bir şey hak talep etmeyeceğine' diye başlıyor. Arkadaşlarımız bu nedenle kantin yenilemeye ürkerek yaklaşıyor. Kantini genişletenlere soruşturma açılıyor. Bunun yerine kantinlerin büyütülmesi gerekiyor. Böyle kısıtlayıcı maddelerle kantinler ferah ortamlara kavuşamaz. Biz bu noktada giderlerini de karşılamaya hazırız. TSE standartları da var ortada.

* Okul kantinlerinde sağlığa zararlı fast food tarzı yiyeceklerin, içeceklerin satılması yasaklandı. Bu karar siz inasıl etkiledi?
Bizlerin zararına olmasına rağmen, okullardaki fastfoodların kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi gerekiyor. Bizim en büyük derdimiz yaptığımız yatırımların karşılığını alamıyor olmamız. Dünyanın vebası hazır yiyecekler. Bunu söylüyoruz. Ancak buna geçiş için öncelikle toplumu bilinçlendirmek gerekiyor. Siz burada yasaklıyorsunuz, öğrenci dışarıdan alıp yiyor bu sefer. Yaparken de kurallarına göre yapalım. Sağlık Dairesi Başkanlığı bir genelge yayınlayarak gazlı, kolalı, aromalı, çok şekerli içecekleri yasakladı. Bunların yanı sıra cips gibi yiyecekler de yasaklandı. Bunun yerine süt, ayran, doğal meyve suları içirelim. Tamam yapalım. Bu işin başındaki kişiler okul müdürleri, milli eğitim yetkilileri bu işe destek vermezlerse ne olacak? Başladık uygulamaya ama ne oldu? Kapılar ardına kadar açık. Çocuklar çıkıyor, dışarıdan kolasını, istediği herşeyi alıyor, benim kantinimde tüketiyor. Okulların çöp kovalarına bakarsanız, bizim satmadığımız ürünlerin çöpleriyle dolu. Zararlı ürünler tüketilmeye devam ediyor. İdareciler, kantincilere "Sen satma" diyor ama "dışarıdan satın alırsa da karışamam" diyor. Bu konuda çok büyük sıkıntı var. Velilerin, öğretmenlerin sorumlu idarecilerin bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu proje amacına ulaşmadı. Kantinciler bu yasaklara uyuyor ama okulda yine tüketiliyor. Çocuk çantasına koyuyor, getiriyor.

İTB MECLİS BAŞKANI HALİT KAYA'YA KINAMA
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclisi'nin Mart ayı toplantısında Meclis Başkanı Halit Kaya'ya kınama cezası verildi. İTB Disiplin Kurulu'nun meclisin onayı olmadan borsa yönetimi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğu, açıklamalarıyla borsanın itibarını zedelediği gerekçesiyle kınama cezası isteği için yapılan oylamada 39 meclis üyesinden 29'u kabul, 8 üye red oyu verdi. 2 meclis üyesi ise meclisi terk ederek oy kullanmadı. Meclisi açtıktan sonra meclisi yönetme görevini vekili Moiz Hemsi'ye devreden İTB Meclis Başkanı Halit Kaya, savcılığa yaptığı suç duyurusunun meclis üyeleri ile ilgili değil yönetim kurulu ve yönetim kurulu başkanı hakkında olduğunu ifade ederek, "Vereceğiniz karara şimdiden saygı duyuyorum" dedi. Kaya, oylama sonunda yaptığı açıklamada ise yasal haklarını sonuna kadar kullanacağını kaydetti. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise, Kaya'nın borsanın sevdalısı olduğunu söylediğini hatırlatarak, "Bakanlık bürokratlarına, müfettişlere ifade vermek zorunda bırakılmak mı sevda? Biz işimizi yapmaya, gayretle yapmaya devam ediyoruz. Umuyoruz ki günlerini ağustos böceği gibi geçirena rkadaşlar yoldan çekilirler" dedi.

PARK YAŞAM'DAN KAZANDIRAN OFİS
Emlak Konut GYO güvencesi ile iş dünyasını yeni bir çağa taşıyacak olan İzmir Mavişehir Park Yaşam Ofis Projesi, iş hayatında tam anlamıyla konfor ve prestij sunuyor. Satışlarda kısa sürede artış yaşanan projede, rekor kazanç getiren bir yatırımın yanı sıra hızlı bir iş trafiğine de ev sahipliği yapılacak. İzka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil, prim şampiyonu bir yatırıma imza attıklarını, tamamen özel bir yaşam tarzını hayata geçirdiklerini, dört dörtlük bir konfora ve büyük fırsatlara sahip iş ortamı sunduklarını belirtti. Emlak Konut GYO güvencesi ile, İzmir Mavişehir'in ilk ticari imara sahip arsası üzerinde bulunan Park Yaşam Ofis Projesi, iş çevrelerine ultra lüks konforun yanı sıra İzmir Mavişehir'in en güvenilir, en sağlam ofis alanlarını da sunarak fark yaratıyor. Toplam 173 ofis, 15 adet dükkandan oluşan projede, süs havuzları, kapalı ve açık otopark, ön ve yan cephelere bakan ofislerde teraslar, merkezi ısıtma, bulunuyor. Ticaret merkezi Mavişehir metro istasyonuna yürüme mesafesinde yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kapılarda kapatılmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN