Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütün ilçelerde de başlayacak

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Diğer belediyelerden de ilgi var mı?
- Her taraftan ilgi var. Karşıyaka, Çiğli belediyeleri de istiyor. Çünkü belediyelerin yükünü alıyoruz. Şimdi Karabağlar'daki mobilyacılar Sitesi'ni de içinde barındıran bir bölgeyi de riskli alan olarak tespit etmeye hazırlanıyoruz. Bunu bizden bir sivil toplum kuruluşu istedi. Biz de kabul ettik. İnceleme yaptık, Bakanlığa gönderdik. 187 hektarlık bir alanı burası. Riskli alan olarak belgelenirse kentsel dönüşüm çalışmaları burada da başlayacak. Buraya modern, bölgeye hitap eden, İzmir'e yakışan bir alan yaratacağız. Hem iş yeri olacak hem de konut. Bunun dışında Bayraklı-Gümüşpala bölgesiyle ilgili de bir önerimiz var. Burası da 121 hektarlık bir alan. Burayla ilgili de bir çalışma yapıyoruz. Sadece metropolde de değil, ilçelerde de kentsel dönüşüm çalışmaları yapıyoruz. Menemen'de Ahıhıdır bölgesi bizim için önemli. 44 hektarlık bir alanın dosyası hazırlandı, Bakanlığa gönderildi. Burası da riskli alan olarak bugün yarın çıkar. Narlıdere'de Atatürk Mahallesi, İnönü Mahallesi var. Çiğli'de, Gültepe'de var. Buradan da talep gelirse burada da çalışma yapacağız.
Halkla ilişkileriniz nasıl? - Kim bizde "Gelin bize bu işi anlatın" derse anında gidiyoruz. Şu anda profesyonel olarak bu iş için çalışan 10 kişilik mühendis kadromuz var. Bu çekirdek kadro. Bir de yan kadrolarımız var. Bu da yaklaşık 30 kişi. Mahalle halkı geliyor. Hiçbir vatandaşı, hatta işgalci olsalar bile dahi geri çevirmiyoruz. Dönüşüm yerinde olacak, ancak kendisi "Burada kalmak istemiyorum" derse, gidecek. Başka yerde ona konut verilecek.

Kordon'a çok dikkat etmek lazım
İzmir'deki binaların yüzde 67'si plansız ve kaçak. Bunların tamamı deprem risk taşıyor mu?
- Laboratuvar testi yapılmayan hiçbir bina için riskli demek doğru olmaz. Ama biz 25 yıl önce yapılmış binaların mutlaka analiz edilmesi gerektiğini söylüyoruz. Özellikle sahil bandındaki, balçık zemindeki binalar acilen laboratuvar testine sokulmalı. Kordon'da birkaç yıl önce yıkılmış bir binanın temelinde inceleme yapmıştım. Temelde bir tane bile demir kalmamıştı. Deniz suyu demiri eritmiş. Kordon'a çok dikkat etmek lazım.

Henüz net bilgi yok
İzmir'deki kentsel dönüşümün 50 yıl süreceği söyleniyor.
- Ne kadar sürer, net bir bilgi yok. Sadece bazı tahminlerde bulunabilirsiniz. İhtiyaca yönelik bu süreç uzar. Köylerimiz, beldelerimiz var. Kentteki binalar kötü de, köylerdeki iyi mi! Onlar belki daha kötü. İzmir'de bir araştırma içindeyiz. Bir köyü örnek olarak kentsel dönüşüm kapsamına alacağız. Henüz belli değil, araştırıyoruz. O köyde depreme karşı dayanıklı konutlar yapmak istiyoruz. Köy kültürüne uygun tek katlı evler yapacağız. Gerekirse villa tarzı olacak. Bir biçimde kentsel dönüşümü uygulayacağız. Bana kalırsa bunun süresi 20 yıldır.
Kentsel dönüşüm projeleri nasıl belirlenecek?
- Bakın, biz Karabağlar'da 10 mahalleyi kapsayan 540 hektarlık bir alanı Türkiye'nin en büyük tek parça kentsel dönüşüm alanı ilan ettik. Burası 57 bin kişiyi ilgilendiriyor. Bu alanda şu an hiçbir imar yok. Boş bir arsa gibi... Buradaki hiçbir mülk sahibinin imar hakkı yok. Burası için yeni ve modern bir imar planı yapılacak. Alt yapısı, üst yapısı, sosyal donatıları, yeşil alanları düşünülerek geniş bulvarları olan bir plan. Bunun ihalesi yapıldı. Önümüzdeki yıl bitecek ve buradaki binalar yıkılacak, yeni projeler de yapılacak.
Bu alan içinde evi olanlar ne yapacak?
- Çalışmalar başlatıldı. Kimin oturduğu evin ruhsatı var, kimin oturduğu evin tapusu var, kimin evi kaçak, kimin daha imar hakkı var, kim hazire arazisi üzerine konut yapmış, kim işgalci, kim kiracı hepsi ortaya çıkacak. Her şey vatandaşın lehine çalışacak. Sizin arsanız varsa hak sahibi olacaksınız. Ama siz hazine arazisi üzerine konut yapmışsanız, kalkıp da; "Alın size bedava ev" demeyeceğiz. Herkes hakkı neyse onu alacak. Eğer hakkına 1.5 konut düşüyorsa, yarım dairelik hakkını ya satacak ya da kendisi parasını vererek satın alacak.
Bölge şantiyeye dönecek öyleyse...
- Aynen öyle olacak. İzmir'de Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce belirlenen 18 riskli alan var. Biz bu alanlar üzerine de çalışmalar yaptık. Bu 18 alanın toplam değeri 4 bin 434 hektar alan yapıyor. Bakanlık olarak biz de Karabağlar'da 540 hektarlık bir alanın ilanını yaptık. Diğer 8 alanla ilgili de çalışmalar sürüyor. Büyükşehir ile aramızda kesinlikle bir çatışma yok. Büyükşehir Belediyesi'ne özellikle teşekkür ediyorum. Büyükşehir'in profesyonel, çok ciddi çalışmaları var. Zaten bakanlık olarak biz bu dönüşüm işini belediyelere yaptırmak istiyoruz. Karabağlar'da yapıyorsak bir nevi Büyükşehir'in yükünü almak için.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütün ilçelerde de başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN