'Gücümüzü EXPO için kullanacağız'

2. Çocuk ve Medya Kongresi'nin kapanışına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Dış politikadaki etkinliğimizi çok iyi kullanırsak, 2020 senesinde dünyanın gözü İzmir'de olur" dedi

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin şu anda dünyada dış politikada çok etkili ve güçlü bir ülke olduğunu belirterek, "Gücümüzü EXPO adaylığında son limitine kadar kullanabilirsek emin olun İzmir bu adaylığı kazanacak ve 2020'de dünyanın gözü İzmir'in üzerinde olacak" dedi. Arınç, Hilton Oteli'ndeki TRT Uluslararası 2. Çocuk ve Medya Kongresi'nin kapanışında yaptığı konuşmada, kongrenin ikincisini ve TRT 35. Uluslararası Çocuk Şenliği'ni medeniyetlerin beşiği, Ege'nın yıldızı İzmir'de yaptıklarını belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına 23 Nisan'ı armağan ettiğini, kutlamalar kapsamında bu kongrenin düzenlendiğini dile getiren Arınç, "Bu toplantılarda akademisyenlerin, yapımcıların, senaristlerin ve medya sektörünün çocukları konuşması, 'Nasıl daha faydalı ürünler çıkarabiliriz, çocukların beğenisini kazanırız' sorusuna cevap aramasını önemli görüyorum" dedi.

ÇOCUKLARA GÜZEL ANI
Bu ve benzeri kongre, toplantıların mutlaka çoğaltılması gerektiğini ifade eden Arınç, şöyle konuştu: "Çocuk saflığın, sevginin, neşenin ve masumiyetin sembolüdür. Irk, renk, coğrafya, millet farketmeksizin her çocuk temizdir ve kirlenmemiştir. Çocuk, hırs, rekabet, çekişme bilmez, hep gülmek, oynamak, sevmek ve koşmak ister. Savaşın, şiddetin olduğu ortamlarda çocuklar boynu bükük, gözü yaşlı, uykuya hasret barışı bekliyorlar. Onların kahramanları gökyüzündeki yıldızlar, oyuncakları ise şans eseri buldukları kutular. Bu çocukları İzmir'den selamlıyorum. Güzel günler yakın diyorum onlara. Dünya çocuklarının buluştuğu bugünde tüm dünya çocukları için barış, huzur ve mutlu olacakları günleri temenni ediyorum." Arınç, "Gösterilen ilgili adeta onları hayata bağladı. Çocukken yaşananlar, hatıralar hafızalardan silinmiyor. Umarım 23 Nisan ve İzmir hatıraları çocuklarımızın unutamayacağı güzel anı olarak kalır" dedi. Arınç, Hükümet olarak Türkiye'yi yarınlara hazırlamak için yeni projeler başlattıklarını, bu kongre gibi 14-15 Kasım 2013'te "Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi" gerçekleştireceklerini ifade etti. Kongrede, çocuklar, yetişkinler, akademisyenler ve medya sektörünün buluşacağına dikkati çeken Arınç, "Bir strateji belgesi hazırlamak ve Çocuk Medya İzleme Kurulu oluşturmak istiyoruz. Hedefimiz iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymak ve farkındalık oluşturmaktır. Bu toplantıyı da bana bağlı olan kurumlardan Basın Yayın Erformasyon Genel Müdürlüğü ve Çocuk Vakfı ile birlikte yapacağız." TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de, bu yıl ikincisi İzmir'de düzenlenen medya kongresine 28 ülkeden 150'yi aşkın konuğun katıldığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gücümüzü EXPO için kullanacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN