Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevre yüzsüzleri

Molozları ve hafriyat malzemelerini her yere döküyorlar. Ne uyarılar ne kesilen cezalar durduruyor. Türkiye'nin Batı'ya açılan yüzünü molozkente çeviriyorlar

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Türkiye'nin incisi, Ege'nin parlayan yıldızı, EXPO 2020 adayı İzmir'in çevresi; kaçak hafriyat toprağı ve molozlarla doldu. Belediye ve özel toplam beş döküm alanı bulunmasına rağmen, aralarında ünlülerin de bulunduğu bazı firmalar kaçak moloz ve hafriyat dökmekten vazgeçmiyor. Moloz döküm alanlarına gitmek yerine, en kolay yolu seçen sözde uyanıklar, buldukları her boş alana binlerce ton moloz ve hafri dökerek çevreyi katlediyor. İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi şirketi tarafından işletilmek üzere 5 moloz döküm alanı bulunuyor. Bornova Gökdere, Güzelbahçe Yelki ve Buca Kırıklar'da Büyükşehir'in; Aliağa Güzelhisar ve Bornova Belkahve'de özel moloz döküm alanı var. Bu alanların dışında moloz dökümü yapmak ise yasak. Gerek kaçak dökülen alanın çok geniş olması, gerekse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediye ekiplerinin denetimlerinin yetersiz kalması yüzsüzleri cesaretlendiriyor. Kaçak moloz dökümleri ile ilgili gerekli her türlü denetimin yapıldığını belirten Büyükşehir yetkilileri ise vatandaşlardan gelen ihbar ve şikayeti dikkate aldıklarını söyledi.

TON BAŞINA 65 LİRA

Kaçak moloz dökümleri tespiti için belediye bünyesinde özel bir ekibin de kurulduğunu belirten Büyükşehir yetkilileri, şunları söyledi: "Bu ekip sürekli olarak sahada çalışıyor. Geziyor, sürekli denetimlerde bulunuyor. Gün boyu çalışan bu ekibe, ek olarak çevre zabıtaları da denetimleriyle destek veriyor. Ancak takdir edilir ki, adamlar gece ya da tatil günü tenha yerleri seçiyor. Bu yüzden duyarlı vatandaşların bildirimleri önemli. Bu ihbarlar doğrultusunda kaçak moloz dökenlere para cezaları kesiliyor. Ton başına 65 lira ceza kesiyoruz. Bu ihbarı yapan vatandaşlar özellikle araçların plaka numarasını alırsa ceza kaçınılmaz. Plaka ve şirket adı verilmezse tespit zorlaşıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevre yüzsüzleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN