Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'e bir şok da Menemen'de

İki yıldır onay beklenen Ahıhıdır kentsel dönüşüm alanında imar yetkisi bakanlığa geçti. Büyükşehir daha önce de Uzundere Cennetçeşme'de devre dışı bırakılmıştı

Giriş Tarihi: 8.5.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne Ankara'dan kötü haber geldi. Bakanlar Kurulu, hükümetin roman açılımı projesi kapsamında, Menemen Ahıhıdır bölgesini de içine alan 44 hektarlık alan riskli bölge ilan etti. Bakanlar Kurulu, geçtiğimiz aylarda, Büyükşehir'in en hazırlıklı olduğu ve 4 yıldır üzerinde çalıştığı Uzundere'deki Cennetçeşme kentsel dönüşüm alanını da içine alan 540 hektarlık alanı "riskli bölge" ilan etmişti. Böylece Cennetçeşme'den sonra 8 hektarlık alanı kapsayan Menemen Ahıhıdır'da da Büyükşehir devreden çıkarılmış, karar ile bu bölgedeki tüm plan ve proje yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçmiş oldu. 2 yıldır onay bekleyen Ahıhıdır projesinde tüm yetkinin bakanlığa geçmesi, Büyükşehir'de şok etkisi yarattı.

8 HEKTARLIK ALAN

Geçtiğimiz pazar günü Resmi Gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri "Bakanlık bu konuda bizim görüşümüzü sorma gereği bile duymadı. Büyükşehir Belediyesi ile Menemen Belediyesi'ni bypass eden bir karar" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 13 Aralık 2010 tarihli kararı ile "Kentsel dönüşüm ve gelişim alan sınırı" belirlenmiş, 3 Şubat 2011 tarihinde gerekli olan Bakanlar Kurulu kararının alınabilmesi için dosya İzmir Valiliğine teslim edilmişti. 8 hektar alanda yaklaşık 515 yapının bulunduğu bölge için Bakanlar Kurulu kararı bekleniyordu. Hükümetin Roman açılımı projesi kapsamında sınırları belirlenen 8 hektarlık alanı da kapsayan toplam 44 hektarlık alanda boş araziler de bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e bir şok da Menemen'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN