Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İzmir bir dünya kenti'

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İzmir Koordinasyon Ofisi'ni açan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Yabancı öğrencilerin tercih ettiği iller arasında İzmir ilk 3'ün içinde yer alıyor" dedi

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Bazı açılış ve görüşmeler için Ege'ye gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın dünkü durağı İzmir oldu. İzmir'in bir dünya kenti, medeniyetler merkezi olduğunu belirten Bozdağ, yabancı öğrencilerin en çok tercih edilen iller arasında İzmir'in ilk üçte yer aldığını, 3 bini aşkın yabancı öğrencinin kentte yüksek öğrenim gördüğünü söyledi. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İzmir Koordinasyon Ofisi'nin açılışını yapan Bozdağ, ofisin uluslararası öğrencilerle irtibatı sağlayacağını, soydaşların oluşturduğu STK'larla da bir köprü kuracağını kaydetti. Bozdağ, ofisin ilkinin İzmir'de açıldığını, benzeri ofisleri farklı merkezlerde açmaya devam edeceklerini belirtti. Bozdağ, İzmir'de eğitim gören uluslararası öğrencilerin İzmir'in EXPO 2020 adaylığına destek vermesi ve ülkelerinde konuyla ilgili çalışma yapmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

YENİ DÜZENLEME MÜJDESİ

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği'ni ziyaret etti, dernek başkanlığını yürüten Yavuz Alphan'dan şehit ailelerinin sorunlarını dinledi. Seyahat kartı, hac kontenjanı gibi sorunları çözmek için çalışacaklarını söyleyen Bozdağ, TBMM tatile girmeden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve şehit ailelerinin haklarını içeren yeni düzenlemenin yürürlüğe gireceğini belirtti. Dernek Başkanı Yavuz Alphan da İzmir ve çevresinden bugüne kadar 500 ailenin şehit verdiğini belirterek, şehit babası olduğu için gurur duyduğunu, şehitliğin çok yüce bir mertebe olduğunu belirtti. Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını istediklerini anlatan Alphan, "İnşallah bu hareketle şehit kanı durur. Zamanı gelse, vakti gelse, şehitler gelmese şehit aileleri olarak çok mutlu oluruz" dedi. Şehit ailelerine tanınan iş imkanı, seyahat kartı gibi konularda düzenleme yapılmasını dileyen Alphan, bir de hizmet aracı talep etti. Ailelere ayrılan hac kontenjanının da yükseltilmesini isteyen Alphan, "Son zamanlarda intiharlar var. Orduya gitmiş asker, subay intihar ediyor. Onların geriye kalan akrabalarına da bir şey verilebilir" diye konuştu. Alphan, Bozdağ'a sorunlarını içeren dosya sundu.

"KARA PROPAGANDA"
Bozdağ, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada ise, Kutlu Doğum Haftası'nda Hz. Peygamber'e olan muhabbeti dile getirmek için tüm yurtta asılan afişlerin bir gazete tarafından İzmirliler'i rencide eden bir iş gibi yansıtılmaya çalışıldığını savunarak, AK Parti'ye karşı "kara propaganda yapıldığını" söyledi. Bir gazetecinin alkollü içeceklerle ilgili yasa teklifi hakkındaki değerlendirmesini sorması üzerine Bozdağ, alkollü içeceklerin kullanımını yasaklayan bir düzenlemenin söz konusu olmadığını, yapılan düzenlemelerin ABD ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde yer alan standartları Türkiye'ye taşımak olduğunu anlattı. Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in İzmir ziyaretinde söylediği sözlerin tartışma konusu olmasını nasıl değerlendirdiği yönündeki soru üzerine, İzmir'in muhteşem insanlardan oluşan bir kent olduğunu düşündüğünü, Türkiye'nin tarih, kültür ve medeniyet değerlerinin en önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İzmir bir dünya kenti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN