"Ekmek israfını önlememiz şart"

Giriş Tarihi: 16.5.2013

İzmir Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Nejdet Durmuş, "2013'ü ekmek israfını önleme yılı ilan ettik. İzmir'de her gün 600 bin ekmeğin çöpe atılmasını engelleyeceğiz"dedi

İzmir Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Nejdet Durmuş, "2013 yılını ekmek israfını önleme yılı ilan ettik. Ekmek israfı milli servetin çöpe gitmesidir" dedi. Aynı zamanda Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanvekilliği görevini de yürüten Nejdet Durmuş, "Kente dışarıdan gelen unlar ve kayıtdışı ekmekler kontrol edilsin. AVM'lerde ekmek üretimi yasaklansın. Bu konuda federasyon olarak da girişimlerde bulunacağız. Haksız rekabeti önleyeceğiz" diye konuştu. Durmuş, Egeli Sabah'ın sorularını yanıtladı.
Odanız hakkında bilgi verir misiniz?
- 1964 yılında İzmir Fırıncılar Esnaf Derneği olarak kuruldu. 17 Mayıs 1991 yılında Oda oldu. 2002 yılında meslektaşlarımın istekleri doğrultusunda yeniden oda başkanı oldum. İlk işimiz, bir yol haritası çizmek oldu. O zamanlarda fırınların yüzde 38'i kayıtdışıydı. Birliğimizin önderliğinde Gıda Tarım Kontrol Şube Müdürlüğü ile işbirliği yaparak çalışmalar yaptık. Günümüzde kayıtdışını yüzde 1'lere kadar düşürdük. İlk göreve geldiğimizi de İzmir halkına taahhüdümüz olmuştu. Sağlıklı ekmek üreteceğiz. Kaliteli ekmek üreteceğiz. Gramajı tam ekmek üreteceğiz. Bol çeşitli ekmek üreteceğiz. Üretici tüketici arasındaki iletişimi sağlayacağız. İzmir halkına en iyi hizmeti sağlayacağız. Şükürler olsun bunların hepsini yerine getirdik. Büyükşehirler başta olmak üzere atıl kapasitede birçok fırın var. İzmir'de yüzde 70 kapasitemiz boş. İzmir'de 900 fırın var. Bizim üye sayımız 480 civarında.
Çalışmalarınız hakkında örnekler verir misiniz?
- Biz 2012 yılını eğitim yılı ilan ettik. 4 Ocak 2012 tarihinde Resmi Gazete'de 28163 sayılı Türk Gıda Kodeksi Tebliğ yayınlandı. Buradaki bu tebliğin amacı, tuz miktarını düşürmek, undaki kepek oranını arttırmaktı. İlk defa Türkiye'de çalışanlara yönelik hijyen eğitimi kurslarını biz başlattık. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, EBSO ve İTO'da da bilgilendirme toplantıları yaptık. 6 kez de hijyen eğitim kursları verdik. İlçeler dahil İzmir'de 1800 kişi bu kurslara katıldı.
Ekmek israfı için neler söylemek istersiniz?
- Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekmek israfı ile ilgili bir genelgesi yayınlandı. Biz İzmir Fırıncılar Esnaf Odası olarak bu yılı ekmek israfının önlenmesine yönelik bir yıl olarak ilan ettik. Ekmek israfını 1980'li yıllardan bugüne kadar her toplantımızda dile getirdik. Ekmek israfı ile mücadeleyi başlattık. Kamu kuruluşlarına yönelik genelge yayınlanması çok önemlidir. İzmir'de günde 3.5 milyon ekmek üretiliyor. Önceleri İzmir'de 900 bin ekmek israf ediliyordu. Kamuoyuna yönelik bilinçlendirme çalışmaları ile bunu 600 bine düşürdük.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ekmek israfını önlememiz şart"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN