Günay: Kutlamalarda asıl olan gönüllülük

Eski Turizm ve Kültür Bakanı, Egeli Sabah'ı ziyaret etti, bayram kutlamalarına açıklık getirdi

Giriş Tarihi: 18.5.2013
AK Parti İzmir Milletvekili ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı öncesi kutlama törenleriyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi. Egeli Sabah'ı ziyaretinde konuşan Günay, yarınki 19 Mayıs kutlamalarına gönüllü herkesin katılabileceğini söyledi. İsteyen herkesin Atatürk Anıtı'na çelenk koyabileceğini de belirten Günay, 9 Eylül'deki Kurtuluş törenlerinden önce yaşanan bayrak krizine de atıfta bulunarak, "Maalesef bazı idarecilerin eksik talimatları yüzünden emniyet güçleri de sanki yasakmış gibi müdahale ediyor ve gereksiz gerginlikler oluyor" dedi.

GÖNÜLLÜ KATILIM ARTSIN

Kutlamalar için çıkarılan yönetmeliğin amacının bayramlara halkın gönüllü katılımını artırmak, resmi ve zorunlu katılımları asgariye indirmek olduğunu söyleyen Günay, şunları söyledi: "Bu yönetmeliği idareci arkadaşlarımız da, eksik ve yanlış yorumluyorlar. İzmir'de de başka bölgelerde de bu dar yorumun ortaya çıkardığı zararlarını hepimiz gördük ve bedellerini ödedik. Bu yönetmeliğin mantığı zorunlu bazı törenleri azaltmak, gönüllü katılımın önünü açmaktır. Her bayram törenlerde aklımıza gelen bütün esnaf kuruluşları, bütün dernekler katılır, tek tek isimleri söylenir ve çelenkler konulurdu. Bu yönetmelik bu zorunluluğu kaldırdı. Bazı kurumlar mutlaka çelenk bırakacaklar ama diğerleri gönüllü katılacaklar." İllerdeki tören programlarını vali ve belediye başkanın da içinde bulunduğu bir komitenin belirlediğine dikkat çeken Günay, komitelerin bulundukları bölgenin tarihine, alışılmışa gelmiş kutlama törenlerine göre bir program hazırladığını söyledi. Günay, şöyle dedi: "Bu törenlerde halkoyunları, tiyatrolar, temsiller hepsi olabilir. Eğer bunlar yapılmıyorsa, o komite işin kolayına kaçmış demektir. İşi dar tutmuştur ya da işi anlamamış demektir. Bazı yerlerde çelenk koyana müdahale ediliyor. Niye müdahale ediyorsun! Atatürk Anıtı'na gidip çiçek bırakmak çok güzel bir davranıştır. Buna itiraz edilmez. Ama isminin kürsüden okunmasını kaldırıyor. Bunun dışında tiyatroydu, folklordu, çelenk koymaktı, şenlikti bunların hepsi serbest.

İDARECİLERE UYARI
İdarecilerden rica ediyorum bu haftayı dar yorumlamasınlar ve yurttaşların gönüllü katılımını katiyen engellemeye kalkmasınlar. Bazı yerlerde idarecilerin eksik talimatı yüzünden emniyet güçleri de sanki yasakmış gibi müdahale ediyor ve gereksiz gerginlikler oluyor. Bu yönetmelik çıkmadan önce ben Ankara'da bütün sanat gruplarımızı sokağa salıyordum. Belediyelerden rica etmiştim, 'Hiçbir şey bulamazsanız bir davul zurna çaldırın. Millet bayram olduğunu anlasın' demiştim. Yoksa öyle orduevinde toplanan hep birbirini gören kapalı bir balo olmasın istemiştim. Balolar yerine halaylarla kutlayalım bütün halk katılsın. Bu yönetmeliğin amacı bütün olarak halkın gönüllü katılımını artırmak ve resmi, zorunlu bazı katılımları asgariye indirmektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günay: Kutlamalarda asıl olan gönüllülük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN