Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki arı ölümlerinin sebebi belirlendi

Arı ölümlerinin temel nedeni bilinçsiz ilaç kullanımı

Giriş Tarihi: 30.5.2013 11:16
il genelinde Mayıs ayı başında görülen arı ölümlerinin sebebi belirlendi. Aydın Arıcılar Birliği ile İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Görevlileri tarafından toplanan numunelerin laboratuar ortamında incelemesi tamamlandı. Milyonlarca arının telef olmasının nedeni 'Bilinçsiz ilaç kullanımı' olarak açıklandı.

Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın ile Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, laboratuar sonuçları ve ölüm olayları ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdılar. Aydın Arı yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için hem arıcının hem de çiftçinin daha bilinçli olması gerektiğini belirtti.

'ÖLEN ARILARDA 3 AYRI İLAÇ KALINTISI TESPİT EDİLDİ'
Laboratuar sonuçlarına göre tutulan rapor hakkında açıklamalarda bulunan Aydın Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, 'Arı ölümleri ile ilgili olarak alınan arı numunelerinin yetkili laboratuar tarafından yapılan analizlerinde, Chlorpyrifos, Tau Fluvalinate ve Coumaphos terkipli kimyasallardan kaynaklandığı ilgili laboratuarca raporlanmıştır' dedi.

Bu itibarla bakıldığını ilgili kimyasallardan ikisinin zirai mücadele kullanılan geniş spektrumlu bir bitki koruma ürünü olduğunu, diğer bir ilacın ise yine arıcılık sektöründe kullanılan bir ilaç olduğunu belirtti. İl Müdürü Köksal, 'Bölgemiz arı ölümlerinin olduğu tarih itibariyle bitkisel üretimin sezonunun vejetasyon dönemin başlangıcı olan tarihe denk gelmektedir.

Dolayısıyla hastalık ve zararlıların ekonomik zarar eşiklerinin üzerinde bir yoğunluktan dolayı yoğun bir ilaç kullanımı olmamıştır. Her ne şekilde olursa olsun ister arı zararlılarına karşı, ister zirai mücadelede bilinçsiz kimyasal ilaç kullanmanın çevreye ciddi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilmesi için sivil toplum örgütlerimizle el ele vererek eğitim ve yayım çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecektir' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın'daki arı ölümlerinin sebebi belirlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN