Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yönetmelik karmasası

Giriş Tarihi: 25.6.2013

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı, yeni imar yönetmeliğine uyumlu hale getirmek amacıyla değişiklik yaptı. Yeni yönetmelik, inşaat sektöründe kargaşa yarattı

Apartmanlarda ve müstakil evlerde çıkma balkonu yasaklayan yönetmelik, İzmirli'nin balkon sefasını da tehlikeye soktu.Yönetmeliğin getirdiği sıkıntılar bununla da sınırlı kalmadı. Parsel üzerine yapılacak inşaat alanını da küçülten yönetmelik, inşaat yapacak vatandaşları hak kaybına uğrama tehlikesi ile de karşı karşıya bıraktı. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Levent Bendeş, 1 Haziran itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin yürürlüğe girdiğini, hatırlattı. Arsa alacaklara, yeni inşaat projeleri gerçekleştirecek olanlara uyarılarda bulunan Bendeş, "Arsa alırken sadece emlakçı ve mimarla yetinmeyin bir hukukçuya da danışın"dedi.

İZMİRLİ, BALKONU SEVER
Şu anda İzmir'deki parsellere uymayan bir imar yönetmeliği olduğuna dikkat çeken Bendeş; "Bizde parseller küçük, eğimli arazilerimiz var. İzmirliler, balkonlu evde yaşamayı seviyor. 3 parsel düşünün, ortadaki parsel boş. Sağ ve soldaki binalarda çıkma izni verilerek balkon hakkı verilmiş fakat, ortadaki parsele dışarıya doğru balkon izni vermiyorsunuz. Şimdi ne olacak? Görüş mesafesi daralacak, hava sirkülasyonu etkilenecek, inşaat alanı yani evin içinden metrekare kaybı yaşayacak. Bu ortadaki parselin sahibinin, hak kaybı ortaya çıkıyor" dedi. İmar yönetmeliği ile ilgili süreci anlatan Bendeş, "12 Nisan tarihli Meclis kararına itiraz ettik. Çünkü, bakanlıktan onay ve resmi gazetede yayınlanmaması gibi nedenler vardı. İlçe belediyeleri, 'Bu karara uymak zorundayız' dediler. Ruhsat almak için başvurduğunuzda, 2002 yönetmeliğine göre gerekli belgeler ve izinler verilmeliydi. Bu süreçte belediyeler açık ve kapalı çıkmaları kabul etmeme yönünde bir eğilim sergiledi. Belediyeler bu konuda resmi olarak gerekçe ortaya koyamadılar. Sonra, İTO'nun devreye girmesi ile belediyelerle görüşmeler yaptık. Ve belediyeler başvuruları kabul ettiler. Ancak şu anda bütün sektöre seslenmek istiyorum. Belediyelerdeki dosyalarınızı çekmeyiniz. Çekmenizi veya iptal etmenizi isterlerse mutlaka gerekçeli bir karar isteyin. Bu size yasal bir hak kazandıracaktır" dedi.

YENİ YÖNETMELİK NELER GETİRİYOR
Yeni yönetmelik apartmanlarda ve müstakil evlerde çıkma balkonu yasaklıyor, yerine dış cepheden taşmayan gömme balkon uygulaması getiriyor. Bu da İzmirli'nin özellikle yaz aylarında esen imbat rüzgarından faydalanmasının önüne geçiyor.
Bahçe nizamlı yerlerde de ciddi sıkıntı söz konusu olacak. Düne kadar bir arsaya 2 daire yaparken, bugün 1 ya da 1.5 daire yapılabilecek. Örneğin daha önce aynı parsele 100'er metrekareden 2 daire yapabilen vatandaş, yeni yönetmeliğe göre çıkmalar iptal edildiği için en fazla 150-170 metrekarelik daire yapabilecek. Böylelikle inşaat alanı küçülmüş olacak.
Eğimli arazilerde kazanılan bodrum kat yeni yönetmelikle ortadan kalkacak. Vatandaş, bodrum katından da olabilecek. Bu da vatandaşın hak kaybına uğramasına neden olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yönetmelik karmasası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN