Yok böyle bir destek

Gediz Üniversitesi, bursluluk oranını yüzde 54'ten yüzde 69'a çıkardı. Böylece önümüzdeki dönem 3 öğrenciden 2'si burslu eğitim görecek. Üstelik başarısızlık halinde bu destek kesilmeyecek

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Gediz Üniversitesi, burs uygulamasında çıtayı her sene biraz daha yukarıya taşıyor. Lisans programlarında öğrenim bursu oranı yüzde 54'ten yüzde 69'a çıkarıldı. Böylece Gediz'de 3 öğrenciden 2'si burslu eğitim görme şansı yakalayacak. Ayrıca bazı bölümlerde öğrencilerin tümü burslu olacak. Üstelik, başarısızlık halinde bu destek kesilmeyecek, aynen devam edecek. Ayrıca, ücretli olarak Gediz'i kazananlar da derslerinde istenen not ortalamasını yakalamaları halinde burslu öğrenci statüsüne kavuşacak.

GENÇLİĞE GÜVENİYORUZ

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, daha önce 2 öğrenciden birine burs verdiklerini hatırlattı. Prof. Dr. Çevik, üniversitenin gücüne güç kattıkça bursluluk oranını artıracağına değindi. Amaçlarının hem akademik kaliteyi hem de eğitim kalitesini artırmak, başarıyı ödüllendirmek ve eğitimde fırsat eşitliği sağlamak olduğunu dile getiren Gediz Üniversitesi Rektörü, "Başarıyı teşvik ederek geleceğe yatırım yapıyoruz. Her şey daha güzel, daha aydınlık yarınlar için" dedi. Prof. Dr. Seyfullah Çevik, şöyle konuştu: "Gediz Üniversitesi, her alanda öncü olma, eğitimde farka imza atma hedefiyle kuruldu. Burs imkanlarımızı her yıl daha da zenginleştirmemizin ardında da bu amaç yatıyor. Çünkü ülkemize en değerli katkıyı eğitimle sağlayabiliriz, geleceğimiz için en büyük yatırım eğitim. Bu nedenle 3 öğrencimizden 2'sine burslu öğrenim hakkı tanıyoruz ve başarısız olsalar bile desteğimizi çekmiyoruz. Onlara güvendiğimizi her fırsatta göstermemiz gerekiyor, önemli olan gençliği kazanmak. Bu da onlara güvenerek ve şans vererek gerçekleştirilebilir. Gediz Üniversitesi bursuyla öğrenim görecek öğrencilerimiz, gelecekte bu ülkeye büyük kazanımlar sağlayacak, önemli işler başaracaktır. Bizim için de en büyük mutluluk ve gurur kaynağı da işte bu olacaktır."

Bazı bölümlerde yüzde 100 oldu
Gediz Üniversitesi, tüm bölümlerinde bursluluğu artırdı, bazılarında ise eğitime destek oranı yüzde 100'ü buldu. Ekonomi, İşletme (Leeds Metropolitan Üniversitesi çift diploma), Uluslararası İlişkiler (Leeds Metropolitan Üniversitesi çift diploma), Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İç Mimarlık, Hemşirelik ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde gençlerin tamamı, yüzde 100, yüzde 50 ve yüzde 25'lik dilimlerde olmak üzere burslu öğrenim görecek.

Üniversite tercihinde öğrenciye destek şart
Üniversite adaylarının geleceklerini şekillendirecek bölümleri belirlerken, profesyonel destek almalarının başarılı iş yaşamının ilk adımları olduğu vurgulandı. Zorlu bir Lisans Yerleştirme Sınavı'nı atlatan öğrencilerin üniversite tercihinde kulaktan dolma bilgilere itibar etmemesi gerektiğini belirten İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Çetinkaya, adayların "ne istedikleri" konusunda kararlı olması gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Çetinkaya, "Doğru tercih yapmak öğrencilerimizin geleceklerini şekillendirmelerinde en önemli adımlardan birini oluşturmaktadır. Bu bakımdangelişigüzel yapılan tercih listeleri öğrencilerimizin yaşam başarılarını olumsuz etkileyebilmekteler. Bu durum mutlu, doyumlu bir üniversite ve iş yaşamı şansını ciddi riske atabilmektedir. Bu nedenle öğrencilerimizin kendi güçlü ve zayıf yanlarının ne olduğunu belirleyerek tercih yapmaları gerekir" diye konuştu.

Geleceğin meslekleri İzmir Üniversitesi'nde
Tıp Fakültesi ile vakıf üniversiteleri arasında fark yaratan İzmir Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve yeni bölümleri ile öğrencilerin çekim merkezi olacak. İzmir Üniversitesi, 2013-2014 akademik yılında 1.420 yeni öğrencisine eğitim vermeye hazırlanıyor. Bu yıl ilk kez eğitim vermeye başlayacak Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Görsel İletişim Tasarımı ve Sinema Televizyon bölümleri ile geleceğin mesleklerini hedefleyen adayların tercihi olacak İzmir Üniversitesi, burslu eğitim olanakları ile de beğeni topluyor. 2013-2014 akademik yılında eğitim almaya başlayacak her iki öğrenciden birine burslu eğitim verecek olan İzmir Üniversitesi, bilimsel olanakları, proje çalışmaları, iş dünyası ile kurduğu başarılı ilişkiler ile beğeni topluyor.

Kariyer planlamanızı doğru hedefe yöneltin
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, gençlerin yükseköğretimde doğru tercih yapmasına yardımcı olmak amacıyla tercih ve tanıtım günleri düzenliyor. Hem tercih hem de tanıtım olmak üzere iki aşamalı olarak gençlere kariyer desteğinin sağlanacağı tercih haftası süresince, gençlerin geleceklerini etkileyecek meslek seçiminden kariyer fırsatlarına, tercih edecekleri fakülte ve bölüm müfredatlarından, istihdam olanaklarına kadar birçok önemli konuda alanında uzman akademisyen ve rehberlik servisi yetkilileri gençlerin tercihlerine yön verecek. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Galip Akhan, İzmir'in en genç üniversitesi olarak, gençlere böyle bir imkanı sağlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Akhan, " İKÇÜ olarak Tıp, Sağlık Bilimleri, Su Ürünleri, Turizm, Diş Hekimliği ve Mühendislik Fakültesi olarak geçen yılöğrenci almaya başlamıştık. Bu yıl bazı fakültelerimiz ilk öğrencilerini alacak"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yok böyle bir destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN