Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serbest bölgeler için, umut saçtı

Giriş Tarihi: 28.7.2013

TÜGİAD Ege üyeleri, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya, serbest bölgelerin sorunlarını kapsayan bir dosya iletildi. Bakan Yazıcı, "Konu hakkında, yakından ilgileneceğim" diye konuştu

Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen başkanlığındaki heyette bulunan, TÜGİ- AD Ege Şubesi Başkanı Musa Turan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Şube Sayman üyesi Bilgen Salih Narlı tarafından hazırlanan, "Serbest Bölgelerin Sorunları" kapsamlı dosya, Bakan Yazıcı'ya iletildi. Dosya ile yakından ilgileneceğini belirten Bakan Yazıcı, "Türkiye'nin büyük bir ülke. Bir toplum ne kadar örgütlüyse, demokrasi standardı da o kadar yüksek demektir. Akıl akıldan üstündür ve sonuçta doğru her neyse ona öyle ulaşılır" diye konuştu.

"GELİR, ADALETLİ BÖLÜNMELİ"
Ekonomik anlamda uluslararası ilişkilerin enerji odaklı hareket ettiğini değerlendirmesinde bulunan Yazıcı, şöyle konuştu: "Ülkeler arası rekabet, özellikle devlet ve özel sektörde hep enerji kaynaklarına ilişkin. Ama tecrübelerim şu ki, dünyanın en temel sorunu yoksulluk, gelir dağılımının adaletli bölünmeyişi. Bu açıdan kendi toplumumuza baktığımızda dünyaya kıyasla Türkiye bu alanda da iyi bir seviyede. Bilhassa Ramazan'da yardımlaşmamız çok üst seviyelere çıkar. Hangi işi yapıyor olursak olalım, içinde bulunduğumuz topluma karşı sorumluluğumuz var. Herkes ticareti faaliyetini yürüttüğü toplumda diğer bireylere karşı sosyal sorumluluğunun da idraki içinde olması lazım." Perakende ticaretin düzenlenmesi konusunda da çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Yazıcı, konunun düzenlenmeye muhtaç bir alan olduğunu, yeni yasama yılında düzenlemenin Meclis'te görüşüleceğini ifade etti.

GÜMRÜKLERE ÖZEL RAPOR

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen de, gümrüklere ilişkin bir rapor hazırladıklarını ve Bakan Yazıcı'ya takdim edeceklerini ifade etti. Bankacılık sektörüne ilişkin Bakan Yazıcı'nın girişimcilere destek olduğunu belirten Yücelen, söz konusu desteklerinden ötürü Yazıcı'ya teşekkürlerini sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serbest bölgeler için, umut saçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN