Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir için çalışacağım

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab, EXPO için İzmir'i desteklediğini söyledi, "Şahsi ve komite olarak kentin reklamını yapacağım" dedi

Giriş Tarihi: 17.9.2013
Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yıl 63'üncü kez düzenlediği Avrupa Bölge Komitesi toplatısı dün Çeşme Sheraton Otel'de başladı. Toplam 51 ülkenin Sağlık Bakanı ile temsilcilerinin katıldığı ve 19 Eylül'e kadar devam edecek toplantıya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlık etti. Toplantıda dünya genelinde sigara tüketimi, obezite ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele yolları görüşülürken, İzmir'de EXPO 2020 adaylık sürecinde sağlık alanında yapılan çalışmalar da ele alındı.

UÇAKTA ŞAŞIRDI

Toplantı arasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab, İzmir'in EXPO adaylığı için umut veren açıklamalar yaptı. EXPO 2020 için ilk defa bir kentin sağlık temasıyla aday olduğunu dile getiren Jakab, "Dünya Sağlık Örgütü, sağlıkta gelişim ve kalkınmayı desteklemektedir. 'Herkes için sağlık' temasıyla EXPO'ya aday olan İzmir'i yürekten destekliyoruz. WHO'nun hedefleri ve amaçları da tamamen bu yöndedir. Türk Hava Yolları ile seyehat ediyorum. Uçakta 'Herkes İçin sağlık' temesının reklamını gördüm. Türk Hava Yolları'nın uçağındamıyım yoksa, Dünya Sağlık Örgütü'nün uçağında mıyım diye şaşırdım. İzmir'in bu temayı seçmesi harika. İzmir'in birçok aktivitede merkez olması için şahsi ve komite olarak reklamını yapacağım. Cuma günü Avrupa'nın belediye başkanlarıyla bir araya gelip, sağlıkta şehir kavramını tartışacağız. Bu süreç de İzmir'in adaylığını destekleyecektir" dedi.

"KATKI SAĞLAYACAK"
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise toplantının İzmir'de yapılıyor olmasının kente ciddi katkı yapacağını vurguladı, EXPO çalışmalarına çok ciddi katkı sağlayacak kanaatindeyim. Toplantı uygun bir zamana denk geldi. Toplantıya katılan 51 ülkenin 48'i EXPO'da oy verecek Bu toplantının İzmir'de yapılıyor olması da bu açıdan çok önemli. Ekim başında Sağlıklı Şehirler Sempozyumunun da burada yapılacak olması, Kasım ayındaki oylamada bize katkı verecektir. İnşallah Kasım sonunda da Türkiye ve İzmir, 2020 yılına kadar herkes için sağlığın konuşulduğu bir il olacak" dedi.

1300 KADIN İŞÇİ ÇALIŞACAK
Çinli bir firmanın 180 milyon dolarlık yatırımla Balıkesir'de kuracağı tekstil fabrikasında 1300 kadın işçi, 200'e yakın da tekniker ve mühendis çalışacak. Bölge çiftçisiyle de anlaşma yapacak olan Çinli firma, pamuk ektirip fabrikada kullanmak üzere satın alacak. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'ne Ege ve Marmara`nın en büyük tekstil fabrikasını kuracak olan Çinliler satın aldıkları 200 dönüm arazide çalışmalara başladı. Çinlilerin bu araziye çok büyük bir tekstil fabrikası kuracağını bildiren Balıkesir Organize Sanayi Müdürü Gökmen Zeytun, "Bu fabrikada 1300 kadın işçi, 200'e yakın da teknik personel çalıştırılacak. Teknik personel 3 ay boyunca Çin'de eğitim alacak. Kadın işçiler de eğitimden geçirilecek" dedi. Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulacak fabrikaya ilk etapta en az 1500 civarında işçi alacağını kaydeden Zeytun, "Çinliler fabrikayı kurduktan sonra işyerine oturduktan sonra da yeni tekstil dikiş fabrikası da kurmayı planlıyor" dedi.

Boncuk festivali yapıldı
Kemalpaşa Belediyesi ve Nazarköy Muhtarlığı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Nazarköy Boncuk Şenliği'nin 4.'sü gerçekleştirildi. Nazarköy Meydanı'nda yapılan şenliğe Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, Garnizon Komutanı Jnd.Kd.Yzb.Özgür Özgü, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Karakayalı, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de el yapımı nazar boncuğunun tek yapıldığı yer olan Nazarköy'ün tanıtımı için her yıl geleneksel olarak boncuk şenliği düzenlediklerini vurguladı. Normalde bu şenliğin Mayıs - Haziran ayı içerisinde yaptıklarını söyleyen Karakayalı, "Bu yıl Reyhanlı'da yaşanan terör olayı sebebi ile şenliğimiz bugüne erteledik. Sanırım okulların açılması telaşı ile bu yılki şenliğimize katılım düşük oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir için çalışacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN