Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biri devletten biri belediyeden

İzmir, yine bir ilke imza atıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Konak Belediyesi, kentin iki noktasına alzheimer merkezi kuruluyor

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Yaşlıların en önemli sağlık problemlerinin başında gelen unutkanlıkla başlayıp hayatı çekilmez hale getiren alzheimer ve demans hastalığı için Türkiye'de ilk olma özellliğini taşıyan Konak ilçesi sınırları içinde iki merkez kuruluyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Yeşilyurt Semti'ndeki Basın Sitesi Huzurevi'nin bahçesine yatılı ve gündüzlü 110 hasta kapasiteli bina yaptıracak. Bakanlık 2014'ün Mart ayında temelinin atılması planlanan bina için 4 milyon lira ödenek ayırdı. Sadece gündüzlü olarak aynı anda 350 hastaya hizmet verme kapasiteli diğer binayı ise Konak Belediyesi hizmete açacak. İnşaatı yüzde 90 seviyesinde tamamlanan binanın 15 gün içerisinde açılması planlanıyor. İlk olarak ailesinde alzheimer hastası bulunan İl Genel Meclisi Üyesi Avukat Mahmut Esat Aslan tarafından gündeme getirilen proje, büyük uğraşlar sonucunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2014 yatırım programına alındı. Alzheimer merkezinin ihale aşamasında olduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zafer Yıldırım, Mart 2014'te temelini atmayı, aynı yıl Ekim ayında ise tamamlamayı planladıklarını belirtti. İzmir'in alzheimer merkezinin yapımı ile ilgili pilot il seçildiğini belirten Yıldırım, "Yapılacak binanın 3 katlı olacak, 40 kadın ve 40 erkek hastaya yatılı, 30 hastaya da gündüzlü olmak üzere toplam 110 hastaya hizmet verecek" şeklinde konuştu. Alzheimer Huzurevi projesini ödenek ayrılmasını sağlayan Aslan da, "Bu proje biraz geç kaldı ama her şeye rağmen belli bir noktaya gelmiş olması sevindirici. Umuyorum bu süreç süratle ilerler ve İzmir böyle güzel bir tesise kavuşur. Bunun Türkiye'ye örnek olmasını diliyorum" dedi.

KONAK'TAN 7 KATLI BİNA

Alzheimer konusuna el atan Konak Belediyesi, Halil Rıfat Paşa Semti'ndeki arsası üzerine 7 katlı bir merkez projelendirdi. Eylül 2012'de temeli atılan ve gündüzlü hizmet verecek olan merkezin inşaatı yüzde 90 seviyesinde tamamlandı. Tüm binanın engelli ve yaşlılara uygun olarak inşa edildiğini belirten Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Alzheimer kanser ve kalp rahatsızlıkları ile birlikte yaşlılarımızı sıkan bir hastalık oldu. İnsanları çaresiz bırakan bu hastalıkla mücadelede belediye olarak üzerimize düşeni yapmak istedik. Aynı anda 350 kişiye hizmet verebilecek kapasitedeki binamızı 15 gün içinde hizmete açmayı planlıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biri devletten biri belediyeden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN