Hayırsever bağışıyla makam aracı almışlar

Bakanlık müfettişleri İzmir'e geldi, iddiaları inceledi, rapora yazdı: "Milli Eğitim Müdürlüğü'ne hayırseverin bağışlarını amaç dışı 3 adet taşıt alımında kullanıldığı..."

Giriş Tarihi: 30.9.2013
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, hayırseverlerin okul yapımı için bağışladığı paralarla makam arabası aldığı iddia edildi. Olay, Bakanlık müfettişlerinin incelemesi sonucu ortaya çıktı. Müfettişler, hazırladıkları rapora, hayırsever Leman Alptekin tarafından bağışlanan 20 bin lira nakit ve ölümünden sonra verileceği taahhüt edilen 3 dairenin satılmasıyla elde edilen paralarla 3 makam arabası alındığını yazdı. Aynı durumdaki bazı hayırseverlerin paralarının da araba almak için kullanıldığı tespit edildi. Bakanlık Rehberlik ve Denetim Başkanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda, şu ifadelere yer verildi: "Hayırsever Leman Alptekin ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında düzenlenen, valilikçe onaylanan 26.06.2001 tarihli protokolün 5. maddesine göre hayırsever Leman Alptekin tarafından bağışlanması taahhüt edilen 20 bin lira ile ölünceye kadar kullanım hakkı kendisine ait olacak, öldükten sonra satılmak üzere taahhütte bulunan 3 adet dairenin satılarak gelirinin yeni okul yapımlarında kullanılması gerekirken, satıştan elde edilen gelirin, amaç dışı 3 adet taşıt alımında kullanıldığı..."

BAKANLIK DA ONAY VERMİŞ
Ayrıca tedbir paketleri kapsamında makam arabası alımları daha önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanmasına rağmen, İzmir'deki araçlara yine bakanlık tarafından onay verildiği öne sürüldü. Durumu skandal olarak yorumlayan Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Demir, insanların güzel duygularının suistimal edildiğini söyledi. Demir, kurumların taşıt ihtiyaçlarının hizmet satın alımlarıyla çözümlenmesi yönünde yönetmelik olduğunu, sadece Bakanlar Kurulu kararıyla alım yapılabileceğini belirtti. Buna rağmen yapılan usulsüzlüğe Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde göz yumulmasına tepki gösteren Demir, şunları söyledi: "Bundan sonra eğitime bir şeyler bağışlamak isteyen birisi üç defa düşünecektir. Bu usulsüzlüğe karışan kim varsa derhal istifa etmesi gerekir." İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı ise söz konusu makam araçlarının, kendisinden önceki yönetim tarafından alındığını söyledi. Eski İzmir Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye de şunları söyledi: "Oradaki makam araçlarının bir kısmı Özel İdare'den kiralamaydı. Bir tanesini de hayırsever bağışlamıştı. Bunun için de hayırseverin rızası alındı. Hayırsever, 'Milli Eğitim'in tüm ihtiyaçları için...' maddesini düşmüştü. Şu an için tam hatırlamıyorum, kanunsuz bir iş yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayırsever bağışıyla makam aracı almışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN