Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teşviklerin uzaması yatırımcıyı sevindirdi

Giriş Tarihi: 14.10.2013
Yenilenebilir enerji üretiminde teşviklerin 2020 yılına kadar uzatılması sektör tarafından da olumlu karşılandı. Rüzgar, su, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi kaynakların 2015 yılı sonuna kadar işletmeye alınması halinde teşvik ve alım garantisi kapsamında bulunuyorlardı. Bakanlar Kurulu'nda alınan son kararla teşvikler 2020 yılına kadar uzatıldı. Böylece yerli kaynaklardan ve yenilenebilir enerji kaynaklarına 2020 yılı sonuna kadar işletmeye almış olmaları halinde teşvik ve desteklerin devam edecek.

EN ÖNEMLİ KONU ENERJİ
ABK Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, "Türkiye'nin 2020 hedeflerine ulaşabilmesi için en önemli konulardan biri enerjidir. Bu noktada yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik teşvik sisteminin 2020'ye uzatılmasını çok olumlu bir karar olarak değerlendiriyorum. 2020 yılındaki 500 milyar dolar ihracat ve buna paralel olarak artacak üretimimizi karşılamamız için enerji en hassas noktalarımızdan birini oluşturuyor. Bu doğrultuda alınan kararı çok olumlu buluyorum" dedi. Kocagöz, teşvik sisteminin iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle rüzgar enerji santrallerinden elektrik alım garantisi ile ilgili rakamların yukarıya çıkması sektörü çok olumlu etkileyecektir. Şuanda 7.3 dolar/cent olan devlet alım garantisi gelişmiş ülkelere göre çok geridedir. Bu rakamın yükselmesi yapılacak yatırımların kredi bulmasında ciddi kolaylıklar sağlayacaktır" diye konuştu.

ZENGİN BİR BÖLGE
Enda Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri ise, Ege Bölgesi'inin hem güneş, hem rüzgar hem de jeotermal kaynaklar açısından zengin bir bölge oludğuna işaret ederek, "Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik teşviklerin süresinin uzatılması sektör adına önemli bir gelişmedir. Sektöre ciddi katkılar sağlayacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşviklerin uzaması yatırımcıyı sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN