Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Forbes kurtulacak

Giriş Tarihi: 16.10.2013

Buca'daki Forbes Köşkü'nün restorasyonu önümüzdeki yıl bitirilecek. Tarihi köşk, ilçenin kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak

Bakımsızlık yüzünden harabe haline gelen Buca'daki Forbes Köşkü, nihayet kurtuluyor. Restorasyonu önümüzdeki yıl bitirilecek olan tarihi köşk, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Forbes Köşkü'nde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz şunları söyledi: "Forbes Köşkü, İzmir sivil mimari örnekleri açısından çok önemli. Yapının sağlamlaştırılıp gelecek nesillere devredilecek bir hale getirilmesi gerekiyor. Adım adım her aşamasını takip ediyoruz. Müştemilat kısmı bitmek üzere. Ekim ayı sonu gibi tamamlandı. Ana binanın dış cephe kapı pencere korkuluk balkon düzenlemeleri Ekim sonuna kadar bitecek. Dış cephe temizliği biteek. Ama ana binanın iç dizaynı içerideki ince işimliği için bir proje hazırlanacak. 2014 yılı içerisinde içini bitirip hizmete açmak istiyoruz. Çevre düzenlemesi ile birlikte hastaneye de, bölgeye de, çevreye de ciddi bir kültürel aktivite merkezi kazandırmış olacağız. Burası kütüphane olarak da hizmet verebilecek. Bu konuda Valilik emlak vergisi katkı payı verdi. Tüm ilgililere teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bitirilmesi için el birliği ve işbirliği yapacağız. Buca İlçe Halk Kütüphanesi'ni de kültür kompleksi haline getirmek istiyoruz. Bu ciddi bir kazanım ve örnek bir çalışma olacak. Birinci etap için yaklaşık 1.5 milyon lira harcandı, ikinci etap için ise yaklaşık 2.5 milyon lira harcanması bekleniyor."

1909'DA YANGIN ÇIKTI

1908 yılında yaptırılan Forbes Köşkü bir yıl sonra yandı ve 1910 yılında tekrar tadilat gördükten sonra bugünkü halini aldı. Köşk 1950'de SSK'nın mülkiyeti altına girdi, 2006 yılında da Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Uzun yıllar boyunca poliklinik olarak kullanılan Forbes Köşkü, daha sonra aynı bahçeye yeni ve daha büyük hastane binası yapılınca boşaltıldı ve zaman içinde harabeye dönüştü. Ödenek olmadığı gerekçesiyle köşk harabelikten kurtulamadı. Restorasyonu yılan hikayesine dönen Levanten kültürünün simge yapılarından Buca'daki 103 yıllık Forbes Köşkü'nde çalışmalar nihayet yeniden başladı. Restorasyona başlamak için gerekli 1.5 milyon TL'lik ödenek İzmir Valiliği tarafından verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Forbes kurtulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN