İkinci el araçlarda nelere dikkat edilmeli?

DYNO Test Oto Ekspertiz sahibi Murat Gülseven, ikinci el otomobil alacaklara detayları anlattı, "SMS bilgilendirme sevrisleri tüketiciye destek sağlıyor" dedi

Giriş Tarihi: 22.10.2013
DYNO Test Oto Eskpertiz sahibi Murat Gülseven, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli bilgiler verdi. Oto ekspertiz şirketleri ve hasar kayıtlarını veri tabanında saklayan sms hizmetleri arasındaki farkları anlatan Gülseven, "Tabii ki hepimizin amacı ikinci el araç alırken sorunsuz, problemsiz ve kazasız alabilmek. Böylece bedel ödeyerek aldığımız aracımızla keyifle gezelim sonrasın da satmak istediğimizde de zarar etmeyelim ve sıkıntı yaşamayalım istiyoruz. Ekspertiz şirketleri ve sms bilgilendirme servisleri tüketiciye bu konuda en büyük desteği sağlayan kuruluşlar olarak öne çıkıyor. Ancak aralarında çeşitli farklılıklar bulunuyor" dedi.

ÇOK İYİ ARAŞTIRILMALI
İkinci el araç alımının her zaman riskli ve dikkat edilmesi gereken konu olduğunu dile getiren Gülseven, "İyi araştırılmalı, acele edilmemeli. Soru sormaktan kaçınmayın" diye konuştu. Gülseven, son dönemde araç alımından önce sms ile plaka hasar sorgulaması yapıldığını, araç muayenesinde alınan kilometre bilgileri edinildiğine dikkat çekti, "Burada bilinmesi gerekenler var. Bu kayıtlar 2003 yılından sonra tutulmaya başlandığı için 2003 yılından önce alınan bir hasarı buradan öğrenemezsiniz. Fakat hasarın boyutunu, araç üzerinde bu hasar nereden alındı, bu hasar neticesinde neresi değişti ve boyandı, bunu öğrenemiyorsunuz. Aracın ana şase kısmının olası bir kazadan etkilenip etkilenmediğini bilemezsiniz. 'Alınan hasardan sonra bu araç trafikte güvenli bir şekilde kullanılabilir mi? Hava yastıkları faal mi?' gibi soru işaretleri hep açıkta kalır" diye konuştu.

TARİHİNİ DE BELİRLİYOR

Fiziki yapılan ekspertizde ise, aracın hasarı onarılmış olsa dahi hangi kaporta aksamı değişmiş veya boyanmış, nerelerinde doğrultma yapılmış bunların çok net öğrenebildiğini ifade eden Gülseven, şöyle devam etti: "Sms servisi işte bu noktada alınan bu hasarın kaç lira karşılığında ve hangi tarihte bu hasarın alınmış olduğunu öğrenmenize yardımcı olur. Sms ile hasar kaydı sorgulaması tamamlayıcıdır. Sadece sms bilgi servisi ile aracın durumu hakkında net bir bilgi alınamadığı gibi, fiziki ekspertiz mutlaka yaptırılmalı. Diğer taraftan aracın sms ile plakası sorgulandığında eğer ki plaka daha önce başka bir araçta kullanıldı ise, eski aracın hasar bilgisi de cebinize gelebilmektedir. Böylece belkide hasarsız olan aracı almaktan vazgeçebilirsiniz."

PERT KAYDI AÇILABİLİR

Gülseven, aracın motor güç performansını, elektronik donanımın kontrolünü, frenlerini, amortisörlerini, araç altındaki darbe ve yağ kaçaklarını, ayrıca kaporta aksamının aldığı hasarları yani kaza durumunu fiziki ekspertizden öğrendikten sonra aracın plaka ve şasi sorgulamasının yapılması gerektiğini söyledi. Gülseven, "Eğer ekspertiz sonucunda kaporta aksamında hasar alınmışsa ve boyama, değişim işlemi yapılmış ise, sms servisinden bu alınan hasarın hangi tarihte ne kadar bedelle yapıldı bilgisi ile aracın bilgilerini karşılaştırın. Fiziki ekspertiz sonucunda aracın hasarlı aksamı çoğunlukta ise, sms sorgusunu mutlaka yapın ki, bu hasarlar sigorta kapsamında ağır hasar olarak kabul gördüyse araca pert kaydı açılabilir. Böylece bu araca bir daha kasko yaptırmanız zorlaşabilir. İleride elinizden çıkarmanızda güç olabilir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci el araçlarda nelere dikkat edilmeli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN