Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZBAN hattı Selçuk'tan Bergama'ya uzanacak

Egeli Sabah'ın ele geçirdiği protokole göre Aliağa'dan Cumaovası'na kadar uzanan 80 kilometrelik İZBAN hattı, yakında Selçuk ve Bergama'ya kadar uzatılacak. Böylece mesafe 188 kilometreye kadar çıkmış olacak

Giriş Tarihi: 24.10.2013
İzmir'in ulaşım sorununa kalıcı çözüm gertirmek için TCDD ve Büyükşehir Belediyesi İZBAN'ı Güney'de Selçuk'a, Kuzey'de de Bergama'ya kadar uzatacak. İki kurum arasındaki protokole göre, yeni güzergahlarda 10 istasyon, 29 altgeçit ve 14 üstgeçit yapılacak. Anlaşmanın ardından kamulaştırma çalışmalarına hız verileceği, sonra ihaleye çıkılacağı ve inşaatın hemen başlayacağı belirtildi. Güzergahın bitmesiyle Efes'i gezen turistlerin tek biletle Bergama'daki tarihi eserleri de görebileceği kaydedildi. Türkiye'de birçok yerel yönetime örnek olan işbirliği İzmir'in ulaşım sorununa kalıcı çözüm getirecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD yeni işbirliği ile 80 kilommetrelik İZBAN Hattı'nı ikiye katlayarak 188 kilometreye çıkaracak. İlave hatlar üzerinde yapılacak iş ve işlemleri belirleyen ana protokol İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce kabul edildi. 78 kilometrelik güzergahta, çift hat yeni tren yolu ile bu hat üzerindeki elektrifikasyon sinyalizasyon ve telekomünikasyon işlerini TCDD üstlenecek. Her iki kurumun işbirliği dev bir yatırımın da önünü açmış olacak. Hattın devreye girmesi ile birlikte karayollarındaki yük ve yolcu taşımacılığı da büyük ölçüde rahatlayacak. Kentin omurgasını oluşturacak hat İzmir'in kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortaklaşa hayata geçirdiği 80 kilometrelik Aliağa - Menderes Banliyö Sistemini Geliştirme Projesi'nin Kuzey'de Bergama, Güney'de de Selçuk'a kadar uzatılması konusunda önemli bir kilometre taşı daha geride kaldı. Ana protokole göre Torbalı - Selçuk arasındaki 26 kilometrelik hatta 2 adet istasyon 3 adet karayolu üst geçidi 6 adet de karayolu kutu menfez inşa edilecek. Aliağa - Bergama arasındaki 52 kilometrelik güzergahta ise 8 adet istasyon, 11 adet karayolu üst geçidi, 23 adet de menfez tipi karayolu alt geçidi yapılacak.

DEV YATIRIM

Tepeköy ile Selçuk arasında 2 demiryolu hattının döşenmesi ile sinyalizasyonelektrifikasyon, telekominikasyon tesislerinin kurulması, demiryolunu çevreleyen ihata duvarlarının yapılması ve korkuluklar TCDD tarafından inşa edilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Tepeköy-Selçuk hat kesiminde yapılacak istasyonlar ile araç ve yaya geçişine imkan sağlayacak alt veya üst geçitleri yapacak. Projede 2 adet istasyon (Sağlık İstasyonu, Selçuk İstasyonu) 3 adet karayolu üst geçidi, 6 adet karayolu kutu menfezin uygulama projeleri ile yapım işlerini yine Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında İzmir'in kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayan hat 80 kilometreden 188 kilometreye çıkmış olacak. Projenin hayata geçmesi karayollarındaki trafik ve yolcu yükünü de hafifletecek. Aliağa'dan Bergama'ya uzanacak 52 kilometrelik hat üzerindeki yapılacak işler ise şu şekilde olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZBAN hattı Selçuk'tan Bergama'ya uzanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN