HÜLYA DİNÇEL: Çocuklara güvenin çevreye güvenmeyin

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Çocuklarınıza güvenin ama benim çocuğum yapmaz demeyin sevgili okurlarım. Ama işte ama var, çevreye güvenmeyin. Her çocuk masumdur. Ama çevre yamyamlarla dolu. Hele saf, tertemiz yavrularınız varsa. Onlar hazırda beklerler atlamak için. Aman dikkat! Çocuklarımız bizden güven bekler. Her çocuk bu güvenle birlikte mutlaka sınırlarının da belirlenmesini ister.Ayrıca çocuk ruhu kurallara da gereksinim duyar. Güven, sınırların belirlenmesi ve kurallar! Bu üç birliktelik birey olma yolunun altın anahtarlarıdır. "Buraya nereden geldin" diyeceksiniz. Nereden mi? Maalesef uyuşturucu kullanma yaşı 10 yaşlarına indi. Tüm anne, baba ve öğretmenlerin çok dikkatli olması gerekiyor. Ancak çok şanslıyız ki, bu aşamada Türkiye'de Emniyet Genel Müdürlüğü çok duyarlı çalışmalar yapıyor. TUBİM önemli bir kurum yavrularımızın bu pençeye düşmemesi için. Ve diyor ki:

BİR DEFA YETERLİ

Pek çok uyuşturucu maddeye bağımlı hale gelmek için bir defa kullanmanız yeterli olabilir. Çünkü bu maddenin vücudunuza nasıl etki edeceğini veya vücudunuzun bu maddeye nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Dolayısıyla bu kirli işten para kazananlar için en önemli başarı sizi bir kere dahi olsa bu maddeyle tanıştırabilmektir. Ve sürekli olarak ifade ettiğimiz gibi bu maddeler ilk verildiğinde bedava verilir. Çünkü satıcı sizin maddeye bağımlı hale geldiğinizde onun kapısını çalacağınızı iyi bilmektedir. Gencin içinde bulunduğu aile, okul, yakın çevre, bağımlı olan genci ne kadar erken fark eder, ona yardımcı olmaya çalışırsa, gencin bağımlılıktan kurtulma şansı o kadar artar. Bu nedenle, erken teşhis belirtilerinin bilinmesi çok önemlidir. Teşhis belirtileri fiziksel, ruhsal belirtiler ve toplumsal belirtiler olarak iki grup içinde toplanır. Bunların birkaçının bir araya gelmesi alarmı harekete geçirir. Madde kullanan kişiyi anlamak için kesin bir ölçü yoktur. Kişilerde görülen davranış değişikliklerini hemen uyuşturucu kullanımına bağlamak yanlış olur. Unutulmamalıdır ki; ergenlik döneminde de bedensel ve ruhsal değişiklikler görülür. Bu nedenle kişi hakkında duyulan şüpheleri gidermek için mutlaka bir uzman görüşüne başvurulmalıdır. Ergenlik dönemi, puberte ile başladığı, gencin kendi ekonomik bağımsızlığının kazandığı yaşlara kadar sürdüğü kabul edilen bir gelişim dönemidir. Biyolojik, psikolojik ve ruhsal olarak hızlı değişimlerin yaşandığı bu cağ; kendine özgü bazı özellikler taşımaktadır. 10' lu yaşların başından, 20'li yaşların başı ya da ortasına kadar uzayabilen bu dönemde; bir çocuğu yetişkin hale gelmesi söz konusudur. Her çocuk ve gencin kendine özgü biçimde yaşadığı bu dönemde, bireysel ruhsal bağımsızlığın kazanılması, uygun ve tutarlı akran ilişkilerinin kurulabilmesi, kimlik duygusunun şekillenmesi, geleceğe yönelik planların oluşturulması, karşı cinse ilişkin tutum ve davranışların tutarlı hale gelmesi, iş ve meslek yolunun çizilmesi, aile ve toplum değer yargılarının harmanlanıp kişinin kendine özgü bir değerler sistemi oluşturulması, ekonomik bağımsızlın sağlanması, davranışlarının sorumluluğunu üstlenir hale gelebilmesi gibi bir çok görev beklenmektedir. Ergenlik döneminin uzun zaman sürmesi yanısıra, ergenden beklenen görevlerin çeşitliliği ve zorluğu; bu dönemde ergenlerin bazı sorunlar yaşamasına yol açabilir. Bu dönemin kendine özgü ruhsal ve davranışsal özellikleri, duygusal çalkantıları, uyum güçlükler, kimlik sorunları, bocalamaları,otoriteyle çatışmaları çoğu kez büyük sarsıntılara neden olmaksızın çözülür. Ancak bazı ergenler için, bu özellikler, ciddi ve ağır biçimde sorun yaşanmasına neden olabilir. Madde kullanımı da bu ciddi sorunlar arasında sayılmaktadır.

UZAKLAŞMA İSTEĞİ

Ergenlik döneminin olağan gelişimsel çalkantılar arasında; derslerdeki başarısında dalgalanmalar, aileyle çatışma ve aile yaşamından uzaklaşma isteği, ruhsal yönden duygusal ve davranışsal sorunlar gösterme, ilgi ve isteklerinde kararsızlık ve değişkenlik, okul ya da meslek eğitimine ilişkin sorun ve bocalamalar yerini değiştirme gibi önemli kararlar söz konusu olabilir. www. uyusturucubağımlılıgı. com adresinde TUBİM (Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) Emniyet Genel Müdürlüğü'nün önemli bir departmanı.Yürekten teşekkür etmemiz gereken bir emniyet kuruluşumuz TUBİM... Yavrularımızı güzel günlere hazırlayacağımız yarınlar dilerim sizlere sevgili okurlarım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜLYA DİNÇEL: Çocuklara güvenin çevreye güvenmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN