Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CAN AKSIN: Laf yerine iş yapsalar

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Onlar Ayvalık'ta bir avuç insan. Hiçbir karşılık beklemeden yardıma muhtaç olanların yardımına koşuyorlar. Bu yüreği güzel, yürekleri sevgi dolu insanlar, gece demeden gündüz demeden, yol yorgunluk bilmeden, güzel şeylere imza atmak için çırpınıp duruyorlar. Başta Fatma Cavlı olmak üzere, Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği yöneticisi ve üyesi olan, Sevgi Jersche, Serpil Havaeri, Nehir Kahriman, Özgür Kartal, Habip Mutlu bir bakıyorsunuz engelli öğrencilere yardıma koşmuşlar, bir bakıyorsunuz kermes yapıp yardım toplamışlar. Bir bakıyorsunuz Ayvalık'taki yardıma muhtaçların yardımına koşmuşlar, bir bakıyorsunuz Kaymakam Bey'in yönlendirmesiyle, Gömeç'e "şefkat ellerini" uzatmışlar. Gömeç Kaymakamı Naif Yavuz da mutlu olmuş, Gömeçliler de.

SADECE GÖLGE YAPIYORLAR

Ama mutlu olmayan bir avuç Ayvalıklı var, işte onları anlamak mümkün değil. Onlar iş yapıp, yardım edeceklerine, orada burada aslı astarı olmayan laflar üretip, bu hayırlı işi "baltalamaya" çalışıyorlar. Kafalarını derneğin adına takmışlar. Konya'da da böyle "şefkat" adında bir dernek varmış da, bilmem ne cemaatine aitmiş de, Ayvalık'taki dernek de sakın onların devamı olmasınmış, da falan da filan da. Bitmiyor, Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği bir de yaptıracağı binalar için arsa tahsisi alınca, hemen dedikodunun çehresi de değişivermiş. Öyle her önüne gelen derneğe arsa tahsis edilmezmiş de, demek ki bu dernek iktidardaki partinin arka bahçesiymiş de... Akıl almayacak dedikodular ama insanın canı sıkılıyor. Amaç, Ayvalık yöresinde bulunan 200'ü aşkın "bakıma muhtaç, evsiz ve kimsesiz" yaşlılarımızı, "sıcak bir yuvaya" kavuşturmak. Amaç, Alibey Çocuk Yuvası'nda bulunan bakıma muhtaç ve özel bakım gerektiren çocuklara daha sıcak ve daha güzel bir mekan sağlamak. Amaç, akıl almaz "kadına şiddete" maruz kalan kadınlarımıza, "Kadın Sığınma Evi" açmak. Amaç, bunlar olunca bütün akan sular durur. İnsan bir eli kanda da olsa bu hayırlı işe yardıma koşar. İşte aklı başında, yüreği sevgi dolu Ayvalıklılar da bu hayırlı iş için bir araya gelerek güçlerini birleştirdiler. Başta eski Ayvalık Kaymakamı, Ankara Vali Muavini Nihat Nalbant, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Altınova Belediye Başkanı Asım Süer, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer olmak üzere, ünlü iş adamları, iş kadınları, ileri gelenleri, hepsi "şefkat evleri" kurmak üzere bir araya geldiler ve bu derneği kurdular. Derneğin adını da, Nihat Nalbant koydu. "Huzur evini, çocuk yuvasını kadın sığınma evini de kapsayacak ortak isim 'şefkat' olur" dedi. Balıkesir Valisi Ahmet Turhan'ın büyük destek verdiği, Gömeç Kaymakamı ve Ayvalık Kaymakam Vekili Naif Yavuz'un desteğini tam anlamıyla sürdürdüğü derneğin kurucuları Ayvalık'ın en tanınmış ve insanları. Bir çırpıda sayarsak, dernek başkanı Fatma Cavlı, 2. başkan Sevgi Jersche, genel sekreter muhtarlık yapan Halil Gencer, sayman Mehmet Okur, yönetim kurulu üyesi gazeteci Suat Salgın, Cihat Teker, Nursel Kahriman, Habip Mutlu, Yener Koşvar, Halil Gençer, Rahmi Gençer, Emine Gülsüm Kefeli, Asım Süer, Nesrin Arıcı, Mesut Ergin, Ahmet Sucu, Ali Nazlı ve Mehmet Cavlı bu derneğin kuruluşunu sağladılar.

BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

Artık, "Ayvalıklılar yardıma muhtaç insanlara sahip çıksınlar" dileğimiz yerine geliyor. Alibey Çocuk Yuvası'nda bulunan yavrularımızın, "daha iyi koşullarda" bakımını sağlayacak proje çok yol aldı. Çoğunuz duymamışsınızdır ama Ayvalık ve yöresindeki "kadına şiddet" oldukça önemli sayıda. Ayvalık gibi modern bir yerde "şiddet gördüğünü öne sürerek sığınma isteyen" kadın sayısı son aylarda 50'yi aşmış durumda. Her geçen gün de yeni yeni şikayetler geliyor. Bunlar artık canına tak dediği için şikayeti göze alanlar. Ya aile korkusundan ağzını açamayanlar ve şiddet görmeye devam edenler. Onları da işin içine katarsak bir Kadın Sığınma Evi'nin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Onun için laf üretilip dedikodu yapılacağına "şefkat ve hoşgörü" gösterip yardıma muhtaçların yardımına koşalım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Laf yerine iş yapsalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN