Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can AKSIN: Her şey Ayvalık için..

Giriş Tarihi: 23.11.2013
Bir kaç ay önce, Sarımsaklı'da oturan, karı koca Alman, dostumuz bir aile bizden yardım istedi. Yeni ev almışlar, eski evlerindeki "yatak odası takımı" yeni almış olmalarına rağmen, taşınacakları eve uymamış ve onu bir "ihtiyaç sahibine" bağışlamak istiyorlarmış.
Sonunda benim yardımcı olacağıma inanmışlar ki, beni buldular ve konuyu anlattılar. Ben de hemen Küçükköy Belediyesi'nden dostum Günay Benli'yi aradım. "Memnuniyetle" dedi ve hemen o gün, bir araç göndererek, yepyeni yatak odası takımını belediyeye aldırdı. Sanırım bir kaç gün sonra da yeni evlenmiş bir çifte yardım olarak iletildi. Önceki gün Küçükköy Belediye Başkanı ve Ayvalık Belediye Başkan aday adayı olan Mesut Ergin'in açılışını yaptığı sosyal markete bağışlanan eşyaları görünce içimi büyük bir sevinç karşıladı. Her çeşit giyim eşyası, ayakkabılar, botlar, oyuncaklar, kazaklar, yatak örtüleri, perdeler.... Dolu..
Aramadığın her şey var.
O sırada bir bayan, "Ben de buzdolabını değiştirdim, eskisini bağışlamak istiyorum ama buraya nasıl getiririm ki?" deyince belediye yetkilileri, "Siz adresi verin biz hemen aldırırız" cevabını verdiler. Küçükköylüleri ve Belediye Başkanı Mesut Ergin'i kutluyorum.

BAŞARILI PROJELER
Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, son olarak açtığı sosyal market ile Ayvalık halkına yaptığı olumlu hizmetlere devam ediyor. Daha önce, Ayvalık halkı için, kültürel ve ekonomik kalkınmalarını sağlayacak projeler üreterek hizmet götürmeye çalışan Mesut Ergin, bu amaçla "mahalle evleri" açılışını sağlamıştı. "Bu mahalle evleri sayesinde, artık hangi evde hasta var, hangi evde yaşlı ya da engelli var, hangi evde ihtiyaç sahibi var, hangi evde o gece soba yanmıyor, tencere kaynamıyor bilelim istedik. Bilelim ki o insanlara aş olalım, ilaç olalım. Böylece yardımların gerçek ve acil ihtiyaç sahiplerine en hızlı şekilde eriştirelim" demişti ve de bu sosyal market sayesinde de bu gerçekleşiyor. Kahramanlar Mahalle evi bünyesinde kurulan sosyal market aracılığıyla, yapılan bağışlar ihtiyaç sahibi Ayvalık halkına ulaştırılıyor. Markete bağış olarak verilen, ihtiyaç fazlası ürünler, sosyal markete gelen ihtiyaç sahiplerine tarafından alınabiliyor. "Sürdürülen ekonomik politikaların kaçınılmaz sonucu olarak ülkemizde her geçen gün yoksul ve yoksun yurttaşların sayısının arttığını" vurgulayan Mesut Ergin, "Halkımıza belli dönemlerde erzak yardımı, nakdi yardım, öğrencilere eğitim için nakit desteği, ısınma yardımı gibi katkılar sağlamaya çalıştık. Bu katkılara son olarak "Paylaşmak en büyük erdemdir" parolasıyla yola çıkarak açılışını yaptığımız sosyal marketi de ekledik" diyor. Mesut Ergin'in projeleri arasında, kadınların ağırlıkla katılımıyla kurulacak üretim kooperatifi eliyle, yöre insanına iş ve maddi gelir olanağı sağlanması projesi de var. Dar gelirli kadınların ekonomik üretime katılımını teşvik etmek, sosyal ve ekonomik olarak güçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla, kadınları gelir getirici bir işe kavuşturmak da bunlar arasında. Türkiye'de her 5 kadından biri yoksulluk sınırında olup, kendi potansiyelini gerçekleştirmeyi, ailesine ve toplumsal üretime katkıda bulunmayı bekliyor. İşte bu gerçeği gören Küçükköy Belediyesi de kolları sıvamış durumda.
Sosyal market açılışından sonra eve geldiğimde, doğru üst katta bulunan ve "fazlalık" diye gördüğüm eşyaları topladığım balkona çıktım. Eski yeni ne varsa onları bir araya getirdim. İlk fırsatta da sosyal markete götürüp teslim edeceğim. "Ne kirli çıkınsınız" denilen eşyalar, ihtiyaç sahiplerini sevindirmek için sosyal markete bağışlanabilir. Hatta üreticiler, "hayırlı bir işte kullanılmak üzere" bu markete gönderebilir.
Bu model ile,halkımız daha mutlu olacak, daha çok üreterek ekonomiye katılacak, hayallerini büyütecek, ailelerine ve geleceğe yatırım yapacak, hem onlar hem Türkiye kazanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Her şey Ayvalık için..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN