"İpi göğüsleriz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "EXPO 2020 için 4 şehir yarışma halinde. İzmir'in bu yarışta ipi göğüsleyen şehir olmasının millet olarak yürekten arzuluyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına ilişkin değerlendirilmelerde bulundu. İzmir'in EXPO 2020'ye adaylık için oylamanın yarın yapılacağını, Rusya'dan Yekaterinburg, Birleşik Arap Emirlikleri'den Dubai, Brezilya'dan Sao Paulo ve Türkiye'den İzmir'in bu yarışta birlikte olacaklarını söyledi. EXPO'nun 5 yılda bir yapılan dünya sergisi olduğunu bildiren Yıldırım, "6 ay sürer. 2015'te İzmir-Milano yarıştı ve Milano çok az bir farkla kazandı. İzmir'in bu sefer daha çok rakibi var. 5 şehir başladı, sonunda bir tanesi çekildi. Şimdi 4 şehir yarışıyor, İzmir'in ipi göğüsleyen şehir olmasını millet olarak bekliyoruz" diye konuştu. EXPO'nun tarihinin 1,5 asırdan daha fazla olduğunu, 1851'de başladığını anlatan Yıldırım, Türkiye'nin eski zamanlardan beri sürecin içinde yer aldığını ve aktif katılım sağladığını kaydetti. EXPO'nun en önemli faydalarından birinin gittiği ülkelerdeki ekonomiyi, sanayiyi geliştirdiğini, yapıldığı şehirdeki alt yapının gelişmesine vesile olduğunu dile getiren Yıldırım, "2020 EXPO sadece ülkemize 6 ay boyunca 30 milyonu bulan ziyaretçi getirmeyecek, aynı zamanda EXPO için hazırlanan özel bir alanda İzmir'de çok ciddi alt yapı yatırımları gerçekleşecek. EXPO, İzmir'in marka şehir olması için tetikleyici güç haline gelecek. EXPO'yu İzmir kazanırsa 2014 yılından itibaren 6 yıl boyunca birçok proje hayata geçecek" dedi.

"35 YATIRIM YAPTIK"
İzmir'de EXPO süreci başlamadan iki yıl önce "35 İzmir 35 Proje" yatırımını başlattıklarını bildiren Yıldırım, söz konusu projelerin 17'sinin devam ettiğini söyledi. İzmir'in ve İzmirlilerin ihtiyacı olan ve İzmirlileri geleceğe hazırlayan bu projelerin, EXPO organizasyonuna katkı sağlayacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İpi göğüsleriz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN