Koltuk kavgası

Giriş Tarihi: 26.11.2013

CHP'nin en güçlü olduğu ilçelerden Karşıyaka'da aday belirleme süreci öncesi tartışma yaşanıyor. Başkan Cevat Durak, "2023'e kadar buradayım" diyor. Cihan Türsen ise, her fırsatta Durak'ın başarısızlığını gündeme getiriyor, değişmesi gerektiğini söylüyor

Türsen'e Başkan Aziz Kocaoğlu'nun da sıcak baktığı öne sürülüyor. İl Başkanı Ali Engin de, Genel Merkez'den işaret bekliyor. Engin'in yakın çevresine, "Şu andaki yönetimden herkes şikayetçi. Vatandaşların çoğu kendisini kesinlikle istemiyor" dediği belirtildi. CHP'nin İzmir'de en çok oy aldığı ilçelerin başında gelen Karşıyaka'da, güçlü isimler belediye başkan adayı olabilmek için yola çıktı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, "2023'e kadar buradayım" diyerek rakiplerine gözdağı verirken Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cihan Türsen de bu göreve talip oldu. "Karşıyaka'dan aday olmam konusunda büyük baskı var" diyen CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan işaret alması durumunda 1 Aralık'a kadar görevinden istifa edecek. Başkanlık koltuğuna güçlü isimlerin aday olması parti örgütünü de karıştırdı. Partililer Durak ve karşıtları olarak iki kutba ayrıldı. Bir grup partili Durak'ın aday gösterilmesini isterken diğerleri, "Eğer Durak'la yola devam edilirse AKP ile olan fark kapatılır. Seçimlerde çalışmayız" diyor.

DURAK RAHAT

Kendisine yönelik eleştirilere son zamanlarda cevap vermekten kaçınan, 2004'ten bu yana belediye başkanlığı yapan Durak rakiplerine, "Aday ben olacağım. Ne yaparsanız yapın bu değişmeyecek. Boşuna uğraşmayın" mesajı veriyor. Durak'ın Türsen ve Engin'in kamuoyuna yaptığı açıklamalardan da oldukça rahatsız olduğu öğrenildi. Bu arada Durak'ın CHP'nin eski lideri Deniz Baykal tarafından desteklendiği öğrenildi.

BAŞARISIZ OLURUZ

1989-1994 yılları arasında Karşıyaka'da belediye başkanlığı yapan Cihan Türsen, 2014 yerel seçimleri öncesi adaylığı resmi olarak açıklayan ilk isim olmuştu. Türsen, her fırsatta Durak'ın başarısızlığına vurgu yaparak, değişime dikkat çekiyor. Türsen'in ismine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da sıcak baktığı öne sürülüyor.

ENGİN DEĞİŞİM İSTİYOR
"Karşıyaka belediye başkanlığı için görevimden istifa edebilirim" diyen Ankara'da parti yöneticileri ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra, "Kasım ayı sonunda istifa edip etmeme konusunda karar vereceğim" şeklinde açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Genel Merkez'den işaret alırsa görevinde istifa edecek. Engin'in yakın çevresine, "Eğer ben aday gösterilirsem AKP ile fark azalır. Şuanda başarısız bir yönetim var. Genel merkez bunu görüyordur. Eğer göreve devam edersem, Durak'ın aday gösterilmemesi için her şeyi yaparım. Çünkü başarısız. Vatandaş şikayetçi" dediği bildirildi.

KOCAOĞLU'NUN TAVRI

Karşıyaka'da kimin aday gösterileceği konusunda Kocaoğlu'nun tavrının belirleyeci olacak.Yamanlar'a yapılması planlanan çöp depolama ve bertaraf tesisi konunda Karşıyaka Belediyesi'nin yoğun muhalefeti ile karşılaşan Kocaoğlu'nun yakın çevresine Durak'la çalşımak istemediğini dile getirdiği öğrenildi. Başkan Kocaoğlu'nun bu talebini genel merkeze de ilettiği iddia edildi. Parti kulislerinde Büyükşehir Belediye Başkanı'nın Engin'in istifası durumunda onu destekleyeceği aksi halde ise Türsen'in arkasında duracağı koşuluyor.

KADIN ADAY SEÇENEĞİ
Öte yandan parti kulislerinde Karşıayaka'dan bir kadın adayla seçimlere girilebileceği sıkça dile getiriliyor. Karşıyaka İlçe Kongresi'nde eski Karşıyaka İlçe Başkanı Adnan Alabay'ın karşısına rakip çıkan ve beklenenden fazla oy alarak dikkat çeken Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi ve Karşıyaka Belediye Başkan aday adayı Günsel Sağlam'ın bir sürpriz yapılarak aday gösterilebileceği ifade ediliyor. Karşıyaka İlçe Kongresi'nde eski Karşıyaka İlçe Başkanı Adnan Alabay'ın karşısına rakip çıkan ve beklenenden fazla oy alarak dikkat çeken Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi ve Karşıyaka Belediye Başkan aday adayı Günsel Sağlam'ın bir sürpriz yapılarak aday gösterilebileceği ifade ediliyor. Ayrıca CHP'den Müjdat Ünsalan, Metin Erten, Hüseyin Mumcuoğlu ve Murat Talat Ünlü de başkanlık için yarışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koltuk kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN