Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz boyamayla buraya kadar

Eski belediye başkanları, ilgili yetkililer ve halkın kenti göle çeviren sel baskınıyla ilgili ortak yorumu şu: Yıllardır İzmir'deki hizmetler, göstermelik, göz boyama yöntemiyle yapılıyordu. Bu da kenti kaosa sürüklüyor

Giriş Tarihi: 27.11.2013
Sular altında kalan İzmir, yaralarını sarmaya çalışırken evleri ve araçları milyonlarca liralık zarara uğrayan kent sakinleri tedbir almayan yerel yönetimlere tepki gösterdi. Sağanak şeklindeki yağış boyunca ortalama metrekareye 60 kilogram yağış düştü. Ancak yıllardır şiddetli yağışlara karşı yeterince tedbir almayan belediyeler, vatandaşın gözünde sınıfta kaldı. İzmir'in eski belediye başkanları Burhan Özfatura ve Yüksel Çakmur da belediyeleri koordinasyon eksikliği nedeniyle suçladı. Özfatura, "Bizim aldığımız otomotik su pompalarına ne oldu" diye sorarken Çakmur, "İstismarı bırakın artık" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, "İtfaiyeyi kim kurtaracak" diye sorarken İzmir Şehir Plancıları Odası Başkanı Nehir Yüksel de, "Afet oldu" bahanesinin arkasına sığınılmaması gerektiğine dikkat çekti.

'KOORDİNASYON EKSİK'
Büyükşehir'in yağmurla olan imtihanda sınıfta kalınca, Dr. Özfatura, "Aşırı bir yağış gerçekleşti, bu bir gerçek fakat bu olumsuz manzaraları yağmurun şiddetine bağlamak yanlış olur. Benim başkanlığım döneminde İzmir, Ege Belediyeler Birliği'nin baş şehri olduğu için Ege Bölgesi'ndeki tüm kentlere yetecek kadar iş makinası aldık. Böyle afetlerden önce ekiplerimizi kritik noktalara yönlendirirdik" dedi. İzmir'in sahil şeridi, fırtına ve şiddetli yağmur nedeniyle sular altında kaldı. Başkanlığı döneminde kentin sahil şeridindeki riskli kesimlerine otomatik su pompaları yerleştirdiklerini belirten Özfatura, "Dönemimde, daha yağış başlamadan, ekipler yerlerini alır ve hemen müdahale ederdi. Üçkuyular Sahile, Bostanlı ve Mavişehir'e, su tahliye pompaları kurmuştuk. Bunların otomatik olarak çalışması gerekiyordu. Bu pompalara ne oldu belli değil. Belediyede müthiş bir koordinasyon eksikliği var. İtfaiye su altında kaldı. Gelin görün ki İzmir'in hali ortada" dedi.

'MAĞDUR EDEBİYATI BİTMELİ'
Yaşanan selde işlerine gidemeyen vatandaşlar saatlerce trafikte sıkışıp kaldı. Vatandaş, her yağmurda aynı manzaranın yaşandığını, Büyükşehir'in mağdur edebiyatı yaptığını iddia etti, şunları söyledi:
Ferdi Çerbikli (32-Dönerci), "Belediyeden şikayetçiyim. Her yağmurda aynı manzara. İzmir, her geçen gün geriye doğru gidiyor. Dün, işime gidemedim, böyle saçmalık mı olur?" dedi.
Necati Dalyaprak (73-Emekli) ise, "Kanalizasyonlar taşmış, logarlar bitmiş. Koskoca İzmir'in göbeği bu halde. Olacak şey değil, bıktık artık" dedi.
Gökhan Kalender (37-Elektrikçi), "Başkanı Kocaoğlu, Hava Gazı Fabrikası ve Adnan Saygun Kültür Merkezi'ni yapacağına ilk önce yapması gereken alt yapıyı yapsın. Rahmetli Piriştina vefat ettikten sonra, İzmir'e bir çivi çakmışmıdır acaba? Tarihte geçmiş toplumların medeniyet şekli alt yapılarıyla belli olur" diye dert yandı.
Mehmet Özen (28-işçi), "Büyükşehir artık yaşanan sıkıntılardan bir ders almalı. Her zaman olan vatandaşa oluyor. Mazgallardan sular fışkırıyor, yollar su birikintileriyle doluyor. Sabah işe gitmek için bindiğim otobüsün içi bile yağmur suyu ile doluydu. İzmir halkı artık yağmur yağdığı zaman bu sorunları konuşmak değil düşünmek bile istemiyor" dedi.

'İTFAİYE BİLE SU ALTINDA KALIYORSA'
Her yağmurda bu manzaralarla karşılaştıklarını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, "Büyükşehir'in alt yapı ile ilgili hiçbir çalışması yok. Var olan alt yapıya da gereken hassasiyet gösterilip temizlenmiyor. Afet durumları için alınacak önlemler çok önemli. Acil bir durumda yardımını isteyeceğimiz itfaiye sular altında kaldı. İtfaiyeye kim kurtaracak. İzmir'de tablo oldukça kötü. İtfaiyenin fotoğrafları boy boy çıktı. Bu manzaradan sonra söylenecek çok fazla söz yok" dedi.

'TABİAT İNTİKAM ALDI'
Seçimle gelen kamu yöneticilerinin, halkın alt yapıyı görmediği için bir getirisi olmadığını söyleyen büyükşehir belediyesi eski başkanı Yüksek Çakmur, "Bu sebeple alt yapıya çok önem verilmiyor. Kamu yöneticileri tarafından alt yapı ile ilgilenmek zaman kaybıymış gibi görülüyor. Siz, dere yataklarına ve su girişlerine bina ruhsatı verirseniz böyle olur. Doğa bir şekilde sizden intikamını alır. Hollanda, bir su memleketi. Hiçbir zaman sular altında kalmıyor. Alt yapı ticari bir unsur değil, projelerle yürütülmesi gereken bilimsel bir işlem. Artık bu halkı istismar etmekten artık vazgeçsinler" dedi.

AFET' BAHANESİNE SIĞINMAYIN
TMMOB Şehir plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nehir Yücel, "Selde yaşanan manzaralar, yağmur yağdığı zaman tüm Türkiye'den gelen yağmur manzaraları ile aynı. İzmir'de ciddi bir alt yapı eksikliği var. Afet oldu, çok fazla yağmur yağdı demek gereksiz. Belediyeler alt yapı ile ilgili birimleri yeterli çalışmıyor ki bu manzarayı görüyoruz. Demek ki İzmir'de bazı şeyler eksik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz boyamayla buraya kadar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN