Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvanseverlerden Kocaoğlu'na tepki

Hayvanseverler, "Meydanlarda köpek sürüleriyle yaşamak zorunda değiliz" diyen Başkan Aziz Kocaoğlu'nu pazar günü belediye önünde protesto edecek

Giriş Tarihi: 12.12.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Konak Metro İstasyonu önünde düzenlenen tören sırasında sokak köpekleriyle ilgili olarak yaptığı açıklama hayvanseverlerin tepkisine neden oldu. 15 Aralık Pazar günü saat 13.00'te Büyükşehir Belediyesi önünde toplanacak olan hayvanseverler Başkan Kocaoğlu'nu protesto etmek için bina girişine siyah çelenk bırakıp oturma eylemi yapacak. 2 Aralık günü Konak Metro İstasyonu girişinde İzmir Metrosu ve Büyükşehir Belediyesi'nin "Kırmızı Bayrak Komisyonu Yönetmeliği" doğrultusunda engelli kullanımına uygunluk kriterlerini sağlayarak İzmir'de ilk kez kırmızı bayrak alan kuruluş olması nedeniyle düzenlenen törende Başkan Kocaoğlu kırmızı bayrak belgesini İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev'e verdi. Başkan Kocaoğlu, tören alanında bir-iki sokak köpeğinin bulunmasına dikkati çekerek bir açıklama yaptı şöyle dedi: "Hepimiz hayvanseveriz ama yasa (Hayvanları Koruma Yasası) çıktığından beri resmi törenlerin, açık havada yapılan etkinliklerin en büyük aktörü sokak köpekleri oldu. Bu doğru mudur? Yanlış mıdır? Yurtdışında böyle mi? Avrupa'da sokak köpeği var mı yok mu? Bu işin yasal düzenlemesi yapılır mı? Arkadaşlarımız ve biz bu konuda soruşturma da geçirdik. Savcılığa suç duyurusunda bile bulunuldu. Bu iş zapt-ı rap altına alınmalı. Konak, Gündoğdu, Cumhuriyet meydanlarında sokak hayvanlarının sürüleriyle yaşamak zorunda değiliz. İsteyen evinde, bahçesinde besleyebilir. Ancak, bugünkü durumu kabul etmek mümkün değil. Yasa'nın bir an önce değişmesi gerekli. Bu hayvanların çoğu trafik kazasında ya sakat kalıyor ya hayatını kaybediyor. Sokak hayvanlarının Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından son derece sağlıklı, veterinerler kontrolünde, yaşamalarını sağlamak görevimiz. Ama bu yasal engelin altını çizmek istiyorum."

SAAT 13.00'TE BULUŞACAKLAR
Sokak köpeklerinin kısırlaştırma ve aşılamaları yapıldıktan sonra bulunduklarıyere bırakılmasıyla ilgili yasa maddesini hedef alan Başkan Aziz Kocaoğlu hayvanseverlerin büyük tepkisini topladı. Kocaoğlu'nuprotesto etmek isteyen hayvanseverler sosyal medya üzerinden örgütlendi. 15 Aralık Pazar günü saat 13.00'te İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanacak olan hayvanseverler oturma eylemi yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanseverlerden Kocaoğlu'na tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN