Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük Menderes'in kirlenmesine izin yok

Balık ölümleri üzerine her noktadan su örneği alındı. Yapılan araştırmalar sonucu kirleten 2 firmaya para cezası verildi. Atıklarını nehre boşaltan 4 köy için de önlem alınacağı belirtildi

Giriş Tarihi: 5.1.2014
Büyük Menderes Nehri'nin geçtiği Çivril ilçesi yakınlarında 26 Ekim 2013'te, Çal ilçesi yakınlarında da 12-13 Kasım 2013 günlerinde meydana gelen yoğun balık ölümleri üzerine Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü inceleme başlattı. Müdürlük yetkilileri alınan su örneklerinin laboratuvarda incelendiğini belirtti, Çivril yakınlarında kirletici bir unsuna rastlanmadığını açıkladı. Açıklamada, Çal bölgesindeki bir hidroelektrik santralinin nehri kirlettiğinin tespit edildiği belirtildi, şöyle dendi: "Söz konusu bölgede bulunan nehir tipi bir hidroelektrik santralinin yükleme havuzunda 3-4 yıldır biriken çamurun hiç bir işleme tabi tutulmadan nehre bırakıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca Afyonkarahisar bölgesinde bulunan ve kirletici olduğu düşünülen bir meyve suyu fabrikasının deşarj suyundan da numuneler alınmıştır. Numunelerin analiz sonuçlarının olumsuz çıkması nedeniyle meyve suyu fabrikasına ve hidroelektrik santraline 40'ar bin TL idari para cezası uygulanmıştır."

KÖYLERE ARITMA YAPILACAK

Açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait 2 seyyar laboratuvarın Dinar ilçesinden Sarayköy ilçesi Çürüksu koluna kadar olan güzergahta 17 su numunesi aldığını, ancak ciddi manada bir kirlilik bulgusuna rastlanılmadığı işaret edildi. Bölgede olumsuzluk olarak değerlendirilebilecek hususun nehre yapılan evsel atık su deşarjları olduğu belirtildi, alınacak önlemler ise şöyle sıralandı: "Denizli İl Özel İdaremizce, nehre evsel atık su deşarjı yapan yerleşim yerlerimize arıtma tesisi yapılıp yapılamayacağı ile ilgili çalışma başlatılmıştır. İlk aşamada arıtması mevcut ama çalıştırılmayan bir köyümüzde mevcut arıtmanın çalıştırılması kararlaştırılmış, 3 köy için ise 2 adet sızdırmasız fosseptik yapım ihalesine çıkılmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük Menderes'in kirlenmesine izin yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN