Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Karantinalı Despina Müzikali'nde buluşalım

Giriş Tarihi: 23.1.2014
Sanat halk için yapılmalıdır.
Ben bunu bilir, buna inanırım.
Buna inanalardan biri de İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile İzmir Devlet Opera ve Balesi. Yıllardır sanatı halkın ayağına kadar götürüyorlar.
Köylere kadar senfoni ve operayı cesurca taşıdılar. Yürekten kutluyorum Kenan Gökkaya ve ekibini.
Bu defada müthiş bir eser Karantinalı Despina ile merhaba diyecekler.
Önemli edebiyatçılarımızdan ve eski bakanlardan Dr. Yılmaz Karakoyunlu, Karantinalı Despina Müzikali'ni İzmirli şair, roman ve deneme yazarı, gazeteci, eleştirmen Attila İlhan'ın "Bir gül takıp da sevdâlı her gece saçlarına çıktı mı deprem sanırdın kara kız kantosuna" dizeleri ile başlayan şiirinden yola çıkarak kaleme almış. Karakoyunlu, İzmir tarihinde ve insanların belleklerinde önemle yer eden bir dönemi, "Attila İlhan, Karantinalı Despina, Cordelia ve Kanto" kültürünü 1870'ten günümüze evrensel kabullerde işleyerek getirmeyi amaçlamış.
Eserin Genel Sanat Yönetmenliğini İzmir Devlet Senfoni Orkestrası tuba sanatçısı ve eski müdürü Kenan Gökkaya'nın yapacak. Şiir ve anlatımlarını Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ gerçekleştirirken, ünlü kantocu, ses, sinema ve tiyatro sanatçısı Nurhan Damcıoğlu da solist olarak dünden bugüne kantolar söyleyecek. Ayrıca İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solist sanatçısı Derya Gönüldaş ile İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Oğuz Çimen, döneme ait tangolar, valsler, Türkçe ve Rumca şarkılarla solist olarak katkıda bulunacak. Yine İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları balerin Burcu Olguner ve balet Görkem Dizdar da döneme ait tango, vals, operet, zeybek dansları ile yer alacak.
İzmirli resim ve heykel sanatçısı Cahit Koççoban, İzmir'in tarihi dokuları olan Karantina'dan Agora Antik Kenti'ne, Kadifekale'den Konak Saat Kulesi'ne kadar dev resimleriyle görsel olarak müzikale katkıda bulunacak.
Başta Dr. Yılmaz Karakoyunlu, Kenan Gökkaya ve Ulvi Puğ olmak üzere yaşadığımız şehrin köklü kültür ve sanat kurumlarının (İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) sanatçılarının el ele vererek oluşturduğu Turkish Brass Ensemble Orkestrası, kentine ve kültür değerlerine sahip çıkma adına hazırladıkları Karantinalı Despina Müzikali projesine Konak Belediyesi, kültür hizmeti olarak sahip çıkmış.
Görev alan tüm sanatçılar, sanatseverleri 29 Ocak 2014 Çarşamba günü saat 20.00'de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde Konak Belediyesi kültür hizmeti olarak gerçekleştirilecek olan Karantinalı Despina Müzikali'nin prömiyerini katılımları bekliyor.
Halkımıza açık ve ücretsiz olan bu sanat şöleninde buluşmayı diliyorum sevgili okurlarım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Karantinalı Despina Müzikali'nde buluşalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN