Menderes, Türkiye'yi birleştirmiş siyasetçi

İzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde, 'Bir Zeybek Sevdası-Başvekil Adnan Menderes' başlıklı panele katılan Turkuvaz Medya Grubu Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Kocabıyık, "Menderes, ülkemizi birleştirmiş bir adamdır" dedi

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Konak Belediyesi, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde merhum Başbakan Adnan Menderes anısına, "Bir Zeybek Sevdası - Başvekil Adnan Merderes" başlıklı bir panel düzenlendi. Etkinliğe yazar Samet Ocakoğlu, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Metin Öney, Turkuvaz Medya Grubu Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Kocabıyık, Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal konuşmacı olarak katıldı. Kocabıyık, yaptığı konuşmada "Menderes, Türkiye'yi birleştirmiş bir adamdır. O, Türkiye'nin altındaki fay hatlarını demokrasi ile doldurmuştur" dedi.

TARTAN'I TEBRİK ETTİ

Menderes'in Türkiye'yi birleştirdiğine vurgu yapan Kocabıyık, "O dönem Anadolu'da Alevilerin, Bektaşilerin DP'ye oy verdiklerini biliyoruz. Menderes, Türkiye'nin altındaki fay hatlarını demokrasi ile doldurmuştur. Türkiye'de 1950-60 arasında Kürt Sorunu diye bir şey yoktur. İşte 27 Mayıs'ı bu yüzden affedemiyorum. 27 Mayıs, birleşmiş ve kalkınmakta olan Türkiye'yi mahvetmiştir. Menderes idam edilmemiştir, bu taammüden işlenmiş bir cinayettir" dedi. "İdeolojik mağaralarımızdan çıkmamız gerekiyor" diyen Kocabıyık ise, "Hakan Tartan, siyasi çizgisine muhalif kesimler için de anma ve vefa törenleri düzenliyor. Bu takdire şayandır" dedi. Tarihte siyaset üstü şahsiyetlerin bulunduğunu ifade den Kocabıyık, şöyle devam etti; "Satık Buğra Han'dan 3. Selim'e, Abdülhamit'ten Atatürk'e kadar büyük Türkleri artık siyaset üstü değerlendirmemiz gerekiyor. Atatürk, İnönü, Celal Bayar ve Adnan Menderes, siyaset üstü kişilikler haline gelmiştir. Hatta bunu daha ileri götürecek olursak Süleyman Demirel de, Turgut Özal da böyledir. Menderes döneminde yaşanan kalkınma süreci çok çarpıcıdır ve dünya tarihinde örneği azdır." Konuşmasında Menderes'in siyasi yaşamından kesitler aktaran Samet Ocakoğlu ise, "Ben, 1990'da Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun aziz naaşlarının İstanbul'a nakledildiği Truva feribotunun yolcularından biriydim. Gemi adaya çok geç yanaşmış ve sadece Sayın Aydın Menderes'in inmesine izin verilmişti. Aydın Bey gemiden indi ve babasıyla hasret giderdi. Sabaha kadar kabrinin başında Kuran okudu" dedi. Metin Öney de, Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada'da hukukun siyasete alet edilerek katledildiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menderes, Türkiye'yi birleştirmiş siyasetçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN