ZEKİ HOZER: Sigara bırakma gününün ardından

Giriş Tarihi: 10.2.2014
Sigara, toksik (zehirli) bir bitki olan tütünün kağıt ile sarılması sonucu elde edilir ve içinde 3 bini aşkın tanımlanmış zararlı madde barındırır. Bunlar katran, nikotin, karbonmonoksit, aseton, arsenik, siyanür ve naftalin gibi öldürücü veya kronik zehirlenmeye yol açan etkenlerdir. Sigaranın bireysel ve toplumsal hasarı gözönüne alındığında 'asrın vebası' nitelemesi hiç de yanlış olmayacaktır. Sadece ülkemizi ele aldığımızda, yasal kısıtlamalara rağmen hali hazırda 18 milyon olarak tahmin edilen sigara içicisinin günde bir paket olarak ortalama tüketimi düşünüldüğünde ayda 500 milyon ve yılda 6 milyar dolar sigara paketi alım ücreti ödemelerinin üzerine, sigara nedeniyle kronik akciğer, kalp ve damar hastalıkları ile kanser tedavileri için yapılan harcamaları da eklediğimizde, 10 milyar doların üzerinde bir maliyet çıkmaktadır.

'İÇİNDE ŞEYTAN VAR'
Bunda bireysel dramlara dair hesaplamalar dahil değildir. İnsanlığın tütün ile tanışması, zenginlik ve altın ihtirası ile Amerika'ya ayak basan Columbus tarafından gerçekleşmiştir. Tütün tarımının 8 bin yıl önce Amerika'da başladığı, zamanla yerel grup ve kültürlerde, dini tören ve ritüellerde, önce yaprakları sararak daha sonraları ufalayarak kullandıkları, Maya ve İnka uygarlıklarında da varolduğu bilinmektedir. Avrupalı denizcilere ikram edilen tütünü yerliler, 'tobacos' olarak isimlendiriyorlardı. İronik olarak sigaranın ilk zararını, Columbus'un ilk seferinde yer alan Rodrigo de Jerez isimli denizci, Avrupa'ya dönüşünde kullandığı tütün ve ağzından çıkan dumanlar yüzünden dehşete düşen halkın kendisini kiliseye şikayet etmesi üzerine 'içinde şeytan var' diye ölümle cezalandırılarak görmüştür!

BAŞLAMA YAŞI 10'LARA KADAR DÜŞTÜ
Sonuç olarak, 16. yüzyılda Avrupa'da tütünün endüstriel ekimi başlamış, tüm kıtaya yayılımı da Fransa'nın Portekiz elçisi Jean Nicot sayesinde olmuştur. Nikotin diye isimlendirilmesi de bu kişinin adına izafeten verilmiştir. Kendini ispat etme, arkadaş baskısı, otoriteye karşı durma psikolojisi, özenti ya da gösteriş gibi masum nedenli sayılan sigara içme eyleminin altında, tütün tröstlerince yapılan milyarlarca dolarlık harcamaların varlığı söz konusudur. Gelişmiş ülkelerdeki çok sıkı yasal kısıtlamalar nedeniyle ticari çalışmalarını Afrika ve uzak Asya odaklı hale getiren sigara firmaları, maalesef buradaki az gelişmiş ülke insanlarının yarıdan fazlasını sigara içicisi haline getirmiştir. WHO raporlarına göre artık dünyada 3.8 milyar insan (total dünya popülasyonunun yüzde 55'i) sigaranın olumsuz etkilerini bünyelerinde hissetmekte, her yıl 600 bin insan bu yüzden ölmektedir. Ülkemizde, her yıl 250 bin vatandaşımız sigara nedenli ölüm ile karşı karşıya kalmaktadır. Akciğer kanserinin yüzde 90'nından sigara sorumludur ve her yıl 40 bin kişi akciğer kanseri tanısı ile karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye'de artık sigaraya başlama yaşı 10'lara düştü ve son 5 yılda 6 milyon genç insanımız sigaraya başladı. 4207 sayılı tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanun her ne kadar ülkemiz için milat olsa da, daha radikal tedbir ve yasal düzenlemelerin gerekliliği aşikardır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ZEKİ HOZER: Sigara bırakma gününün ardından
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN