Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu nasıl vicdan!

Bugüne kadar çok vicdansızlık görüldü ama böylesi görülmedi. Çaresiz ailelere musallat olan çete, kanser ilaçlarını bile binlerce liradan satıyor

Giriş Tarihi: 15.2.2014
İzmir'de lösemi hastalarının yakınları inanılması güç bir iddiada bulundu. Lösemi hastası olan çocuklarının tedavisi için gereken ilaçların karaborsaya düştüğünü iddia eden aileler, "Muayene oluyoruz, doktorlar reçetemizi yazıyor, daha hastane merdivenlerinden inerken birileri telefon ediyor, 'Aradığınız ilaç bizde var, başka yerde bulamazsınız' diyor" dedi. İddialara göre, ailelerin alım gücüne kadar her şeyi öğrenen şebeke, herkese göre ayrı tarife uyguluyor. Mağdurlardan 17 yaşındaki lösemi hastası Manisa Kırkağaçlı Mustafa Özkes'in babası Nusret Özkes, insanın kanını donduran iddialarını şöyle sıraladı: "Oğlum hastanede tedavi lösemi tedavisi görüyordu. Doktor ilaç kullanması gerektiğini belirtti, reçeteyi yazdı. Odadan çıktıktan 1-2 dakika sonra gizli numaradan arayan bir kişi, 'Oğlun için gerekli ilaç bizde var, almak istiyorsan dediğimiz adrese gel. Tek başına gel, yoksa kötü olur' dedi. Çaresizdim. Konak'ta buluştuk.1 kutuya 1200 lira aldılar. 1 hafta geçti 2 kutu daha gerekti, alım gücümün olmadığını söyledim. Bu kez 2 kutuyu 800 liraya verdiler. En son 1 kutu lazım oldu, aradım, Kuşadası'na, yine tek başıma gelmemi söylediler. Tek kutu için 2 bin 500 lira istediler, 600 liram vardı. 2 .200 liraya anlaştık. Geri kalan miktarı senet yaptılar." Baba Özkes, Kırkağaç'a dönünce savcılığa şikayette bulunduğunu söyledi, "Bu durumu öğrenmişler. Beni ölümle tehdit ettiler. Küfürler ettiler, canıma tak etti, 'İstediğiniz yerde buluşalım' dedim. Bu sefer telefonlar kesildi. Oğlumun hastalığı yeniden nüksetti. Belki bu ilaçlar sahteydi. Yetkililer sesimiz duysun başkaları bu eziyeti yaşamasınlar" dedi.

DOKTOR İDDİASI
İlaç şebekesinin tuzağına düşen diğer bir kurban da 6 yaşında lösemiden vefat eden İrem'in ailesi. İrem'in babası Erol Akdemir'in iddiaları daha da tüyler ürpertici. Talihsiz baba, kendisinin doktorlar tarafından ilaç şebekesine yönlendirildiğini iddia etti. İrem'in muayene edildikten sonra verilen ilaçları eczanede bulunmadığını belirtti, şu iddialarda bulundu: "Doktor ilacı yazdı, ancak Türkiye'de bulunmadığını, kaçak yollarla bulunabileceğini söyledi. Ardından bana bir numara verdi. Buraya aramamı söyledi. Aradım, kutu başına 500 lira istediler. Parayı istedikleri yere bırakırsam ilacın geleceğini söylediler. Hiç yüz yüze gelmedim. Ben parayı götürdüğüm anda ilaç hastaneye gitmiş. 3 kez ilaçı aldım. Fakat kızımı kurtaramadım. Bunun vicdanıyla nasıl yaşıyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu nasıl vicdan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN