Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayşe Kilimci :Hayırlara vesile olmasını dilediğimiz "Hayır"lar

Giriş Tarihi: 9.3.2014
1. Erkek egemen toplumda erkeğin yumruğu, buyruğu, gölgesi altında yetiştirilmeye, hayır!
2. Kadının hayatının ilk yarısının baba ve erkek kardeş, ikinci yarısının koca ve oğullarla, kendinden tayin namus bekçileri, akıldaneler, öç alanlar tarafından berbadedilmesine, hayır!
3. Kınamızı soldurana, içimizi küstürene, hayır!
4. Örgütsüz, temelsiz, bireysel isyana, sızlanmaya, siteme hayır! (Onun yerine, dayanışma, örgütü ve akılcı, sürekli hak aramaya, evet.)
5. Kadıngücüne Erkeksporun penaltıdan atacağı gollere zemin hazırlayan sisteme (ve ne olduğunu kendi daha iyi bilen(!) hakemlere), kırmızı kart görmeye, hayır!
6. Akıldan, okuldan, gönülden yana fukara bırakılmaya ve bunu sineye çekme şaşkınlığına, hayır!
7. Özgürlük, okumak, akıllı fikirli olmak, meslek edinmek, her cephede kazanmak hakkımızı engelleyen bütün güçlere hayır!
8. Dünyanın farkına varmak, sokağa çıkmak,şarkı söylemek, seveceği kişiyi seçmek yahut ondan vazgeçmek kararlarının engellenmesine hayır!
9. Saçı süpürge etmeye, namusunun ve yaşama hakkının erkeğin iki dudağı ve ahmak aklı arasında oluşuna hayır!
10.Aile içindeki, koca evindeki, işyerindeki ve toplumdaki kadın şiddetine, hayır!
11. Şans, talih, kader, kısmet, mukadderat, nasip, zalim felek, kocadır hem sever hem döğer, babadır/ ağadır sevdiği için öldürür babayasasına bin kere hayır!
12. Derdi tasayı yakaya söylemeye ve susmaya, hayır!
13.Ben de, bana da diyememeye, dünyaya 'yeter be' diye bağırmamaya, hayır!
14. Bütün emeklerinin sağdıç emeği edilmesine, hayır!
15. Bu düzeni değiştiremiyoruz madem, küfürle dümdüz edelim, mantığına hayır!
16. Onun bunun çocuğu, dul karı çocuğu, kadına yapılan haksızlık ve şiddete erkekçe (!) hayır deme salaklığına, hayır!
17. Kadın var, arpa unun aş eder, kadın var kertik başı yaş eder, şeklindeki özlü. ancak zeka yoksunu güzergah gösteren atam sözlerine de hayır!
18. Kahramanlık gibi gösterilen, esasen üremenin en esaslı üçkaadı olan aşk'ın hedef, sebep, çözüm, avuntu gibi gösterilmesine, hayır!
19. Gökteki ayı yer yüzüne indirmek ve insan yaratmakla görevlendirilmiş garip general olmaya, hayır!
20. Aşkın fuzuli kahramanı, beşik dibinin madalyasız komutanı, hayatın eli hamur karnı aç Genelkurmay başkanı olmaya da hayır!
21. Umutsuzluğa hayır, seçim seçeneksizliğine hayır, habire doğurmaya hayır, proteinsizliğe, makarnaya, dul olmanın kahrına, keyifsizlikle hevessizliğe hayır!
22. Çocuklarımızın devlet baba tarafından hırpalanarak, hapse tıkılarak sevilmesine, cümlemizin devlet tarafından mutlu edilmemesine, umarsızlık ve dilsizliğe, dişsizliğe, hayır!
23. Merhameten geçime, merhameten sevgiye, elinden parmak ucuyla tutulmaya, cümle merhametlere, hayır!
24. Dilenmek, çalmak, beden satmak ve cinsel seçimler yüzünden kınanmaya, cezaya müstehak görülmeye, hayır!
25. Konu mankeni ve döşek hevesi edilmeye, arka sayfa güzeli yapılmaya, estetik pazarının ahmak alıcısı ve izleyicisi sayılmaya hayır!
26. Çağın kadını olabilmeye koyulan bariyerlere, hayır!
27. Habire borçlanmaya, aşksız hayatlara, telli baba ve susuz dedelere muhtaçlığa, elifi görse mertek sanmaya, düşünüp konuşunca mapusa tıkılmaya, çocuğunu cezaevinde büyütmeye mahkum edilmeye, hayır!
28. Askere saldığı oğlunu tahta zarf içinde geri almaya, hayır!
29. Kayıp oğul yolu gözlemeye, ya gelirse diye yarım asır kapısı açık uyumaya, bir evladını dağda ötekini kışlada kaybetmeye, kardeş kavgasına ve bunun sürmesini isteyenlere, hayır!
30. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün tek taş alma günü olduğunu sanıp savunmaya, hayır!
31. Yorgun yılgın olmak tehlikeli ve yasaktır deyip, geçimi de küsümü de yarını da kadına ihale etme erkek uyanıklığına, üçkağıtçılığına, hayır!
32. Kaynana zulmüne, görümce 'koğ'una, elti kıskançlığına, işyerinde amir olunca erkekleşiveren kadın amir zulmüne, hayır!
33. Modadan haberdar olmamaya, ömründe tek bir gece dışarda yiyememeye, tek bir kere seyahate çıkamamaya, aynaya bakmayı unutmaya, yüksek topuklu pabuç üstünde salınmamaya; naz, eda, işveye güç ve zaman bulamamaya, analık ve ev döndüren karılıktan hiç emekli olamamaya, hayır!
34. Vesikaya muhtaç olmaya, kırk fırın ekmek yiye yiye zekadan olmaya, "Yeter be, ettiğiniz zulümden de yükümden de sıkıldım, usandım, ben gidiyorum" diyememeye, ayaklarımızın altına serilecek cennet yerine, bu dünyada genç iken insan gibi yaşayamamaya, hayır, hayır, hayır!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayşe Kilimci :Hayırlara vesile olmasını dilediğimiz "Hayır"lar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN