İzmir, her alanda süper lige çıkacak

AK Parti Büyükşehir adayı Yıldırım, "İzmir şehir olarak süper lige çıkacak. Bir takımı da süper lige çıkaracağız. İzmir her ikisini de hak ediyor. Ben de sözünü veriyorum" dedi

Giriş Tarihi: 25.3.2014
AK Parti İzmir Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (ESİAD) toplantısına katıldı, kendisinin başkanlığı döneminde İzmir'in ekonomik ve sosyal alanda Türkiye'nin süper ligine çıkacağını söyledi, "Ayrıca sportif anlamda da bir yıl içinde bir İzmir takımı Süper Lig'e yükselecek" dedi. ESİAD'ın, Hilton Oteli'nde Bülent Akgerman başkanlığında düzenlediği toplantıya katılan Binali Yıldırım, teşviklerden twitter'a, spordan 1414 projeye kadar iş adamlarının sorularına yanıt verdi. Yıldırım bir soru üzerine, statların durumu hakkında da bilgi verdi, şunları söyledi: "İki stadın ihalesi yapıldı. Yasal işlemlerin bitmesini istiyoruz. Spora özel önem veriyoruz. Bu nedenle bir yıl içerisinde bir İzmir takımını Süper Lig'e çıkaracağız. Bu hangisi olur? Şimdiden bilmek zor. Ama biri çıkacak. Bu imkanları sağlayacağız. Bu işin sportif yönü. Asıl olan İzmir'in Türkiye'nin birinci ligine çıkması. Ekonomik, sosyal, kültürel alanda birinci lige çıkması. İzmir bunu hak ediyor. Bunu başaracak gücümüz var. Bunun sözünü veriyorum." Bu seçimlerde yerel konuların yoğun olarak konuşulduğu bir kampanya görülemediğini söyleyen Yıldırım, "Bu seçimin akılda kalacak en önemli noktalarından biri olacaktır. İsterdim ki İzmirli ilgili projelerin çok daha fazla konuşulsun. Biz, bütün mecraları kullanarak Hayat İzmir 1414 projemizi dilimizin döndüğünce herkese anlatmaya çalıştık. Bir ölçüde de başarılı olduk. Kararı siz vereceksiniz. Karar İzmirimiz için isabetli karar olur. Kim seçilirse seçilsin kazanan İzmir olsun. Dileğim İzmir geçirdiği 10 yıllık sürenin önümüzdeki 5 yılı da aynı şekilde olmaması" dedi.

TEŞVİK DÜZENLEMESİ

Yıldırım, sanayicilerin 45 kilometre yakındaki Manisa'nın 3. bölge, İzmir'in ise 1. bölge teşviki aldığını hatırlatması üzerine de şunları söyledi: "Bu özel bir örnek. Birbirine yakın böyle şehir başka yok. Özel bir düzenleme yapılabilir. En azından İzmir'deki 13 OSB'nin tam doluluğa erişinceye kadar Manisa bölgesinin teşviklerinden yararlanması sağlanabilir. İlgili bakanlar da buna sıcak bakıyor. Yeni dönemde bu konu ile ilgili gereken çalışmaları yapacağız" dedi. 1414 projenin 10 yıl için planlandığını ifade eden Yıldırım, "Büyük kısmı ilk 5 yıl içinde gerçekleştirilecektir. Finansmanı konusunda bir problem yok. 15 milyar lira civarında belediye kaynaklarından. Diğer kısımlarını yap işlet devret gibi alternatif finans kaynaklarıyla yapılacak" dedi. "Kazanamazsanız da, İzmir'in yanında yer alacak mısınız?" şeklindeki bir soru üzerine Yıldırım, "Beni seçmediler ne halleri varsa görsünler demeyeceğim. Bunun duyarsızlığı içinde olmam. Bundan emin olabilirsiniz. Kazandırırsanız da fena olmaz. Niye olumsuz düşünüyorsunuz. Bunlardan çok çok iyisini yaparım" dedi.

KOCAOĞLU UÇABİLİR, İZMİRLİ UÇMAZ
Bir gazetecinin Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "Basmane'den Kadifekale'ye teleferik yaparak İzmir'i uçaracağım" açıklamasını hatırlatması üzerine, Yıldırım şunları söyledi: "Basmane'den Kadifekale'ye teleferik olmaz. İyi düşünülmemiş bir proje. Basmane'deki direğin yüksekliği 100 metreyi geçer. İnsanları 100 metreye nasıl çıkaracaksınız oraya. Özel düzenek kurması lazım. O projeyi tekrar gözden geçirsin. Kendisi uçabilir ama İzmirli uçmaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir, her alanda süper lige çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN