Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin doğaltaşı 32 ülkenin merceğinde

İZFAŞ tarafından bu yıl 20'nci kez düzenlenen MARBLE Fuarı dün açıldı. Kocaoğlu, Fuar'ın İzmir ekonomisine katkısının 100 milyon dolar civarında olacağını belirtti

Giriş Tarihi: 27.3.2014
İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş (İZFAŞ) tarafından bu yıl 20'nci kez düzenlenen Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE) dün düzenlenen törenle açıldı. Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlenen açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, önümüzdeki Temmuz ayında tamamlanacak Yeni Fuar Alanı'nda MARBLE Fuarı'nı 5 kat daha büyüterek doğal taş ve mermer sektörünü ağırlayacaklarını belirtti. Başkan Kocaoğlu, 29 Mart'a kadar açık kalacak Fuar'ın İzmir ekonomisine katkısının 100 milyon dolar civarında olacağını söyledi. Fuara, 912'si yerli, 275 yabancı olmak üzere bin 187 firmanın katıldığını belirten Kocaoğlu, 5 binden fazla profesyonel ziyaretçinin gelmesinin planlandığını, yurt dışından 32 ülke, yurt içinden de 42 şehirden firmaların 4 gün boyunca İzmir'de ürünlerini görücüye çıkaracağını kaydetti, "MARBLE Fuarı, 20 yılda 20 kat büyüdü. Yeni fuar alanıyla büyümede yeni bir sıçrama bekliyoruz" dedi.

"DESTEĞİMİZ ARTACAK"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, Türkiye'nin mermer ve doğal taşını blok yerine işlenmiş ürün olarak ihraç etmesi gerektiğini, bunun için hükümet olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi. Türkiye'nin dünyanın en zengin doğaltaş rezervine sahip ülkelerden olduğunu belirten Zeybekci, Türkiye'nin dünya rezervinin yüzde 30'una sahip olduğunu kaydetti, "Doğaltaşta şu anda Çin, İtalya'nın ardından 3. sıradayız. Türkiye bu potansiyeliyle doğaltaşçı olarak bilinmeli. Türkiye doğaltaşta 1 numara olabilecek tüm zenginliklere sahiptir. Bazı sıkıntılar var ama bunlar aşılacak. Türkiye 2.2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmıştır. Bunun yarısını blok olarak ihraç etmektedir. Bu fuarda bir umut gördüm. 10 yıl önceki fuarda yabancı makinelerin çoğunluğu vardı, bugün Türk makine sektörünün ağırlığı var. İnşallah daha fazla teknoloji ihraç edeceğiz" dedi. Mermer ve doğaltaş ihracatının karayolu yerine daha ucuz olan demir ve deniz yolunun tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Zeybekci, sektör temsilcileriyle en kısa sürede bir araya gelerek sorunları ele alacaklarını dile getirdi.

90 ÜLKEDEN ZİYARETÇİ
İşlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 14 bin ton taşın sergilendiği fuarda, 659 blok mermer ve doğaltaş görücüye çıktı. Fuara, aralarında ABD, Almanya, Çin, İtalya ve Japonya'nın da bulunduğu yaklaşık 40 ülkeden alım heyeti, 90 ülkeden de ziyaretçi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin doğaltaşı 32 ülkenin merceğinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN