Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mermer kralicesi

İzmirli kadın girişimci Reyhan Sezgin, 24 yaşında mermer ihracat şirketi kurdu, 6 yıl sonunda 43 ülkeye ihracat yapma başarısı gösterdi. Şimdi de Marble Fuarı'nın yıldız girişimcisi oldu

Giriş Tarihi: 30.3.2014
İzmirli kadın girişimci Reyhan Sezgin, 20. Marble Uluslar arası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın yıldız girişimcisi oldu. Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra eşi Özgür Sezgin ile birlikte mermer ihracat şirketi kuran Reyhan Sezgin, 6 yılda büyük bir başarıya imza atarak başta ABD, Çin, Hindistan olmak üzere 43 ülkeye ihracat yapar hale geldi. Çin'de ve ABD'de ofis açan Sezgin, ihracatını kısa sürede katladı. Üniversitede uluslararası ilişkiler okuduğu sırada dış ticarete merak saldığını, daha sonra dış ticaret eğitimi aldığını dile getiren Sezgin, Çin'e zeytinyağı, ABD'ye hamile elbisesi, Polonya'ya yaş meyve sebze ihraç ettikten sonra mermer ihracatına başladıklarını söyledi. Sektörde duayen isimlerden Ragıp Göngören'in önerisiyle 2008 yılındaki şirketlerinden mermer ihracatına başladıklarını açıklayan Sezgin, 6 yılda 43 ülkeye ihracat yapmaya başladıklarını kaydetti. Bu yılın ilk 3 ayında da satış performanslarının çok iyi olduğunu ve yıl sonu ihracat hedeflerini aşacaklarını vurgulayan Sezgin, "Celal Bayar Üniversitesi İktisat Mezunu olan eşim Özgür Sezgin ile birlikte şirketimizi kurduk. Ben başından beri dış ticarete meraklıydım. Türkiye'de çok olup, yurtdışında olmayan ürünleri araştırdık. Zeytinyağı, mermer, tekstil ile meyve ve sebze ihracatı ile işe başlayalım dedik. İşin başında zeytinyağı, sebze meyve ve hamile elbisesi ihraç ettik. Ancak sonrasında bir dost tavsiyesine uyarak mermer ihracatına başladık. Diğer firmalardan çok farklı ürünlerimizle kısa sürede sektörde öne çıktık" diye konuştu.

İLK VE TEK
Çin' de ve ABD'nin Mıamı kentinde satış ofisleri kurduklarını vurgulayan Sezgin, Hindistan, Brezilya İtalya ve Çin'deki fuarlara da sürekli katıldıklarını kaydetti. Yurtdışında yeni satış ofisleri açarak büyümeyi hedeflediklerini anlatan Sezgin, "Bizim şirket merkezimiz Gördes'te. Gördes'in ilk ve tek ihracatçı firmasıyız. Ürünlerimiz yurtdışında birçok ünlü ismin evlerini süslüyor. Aynı zamanda Reyhan markasıyla vitrifiye ürünlerini de Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Orka Banyo firmasının da ABD'de satış temsilcisiyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mermer kralicesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN