Tarih ayaklanıyor

Büyükşehir, İzmir tarihine tanıklık eden eski Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne yeniden hayat veriyor. İZKA'nın da destek verdiği tarihi bina, Kent Koleji'ne dönüştürülecek

Giriş Tarihi: 13.5.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1908 yılında inşa edilen ve kentin tarihine tanıklık eden Halkapınar'daki eski Devlet Güvenlik Mahkemesi'ni Kent Koleji'ne dönüştürecek. Bir dönem de ekmek fabrikası olarak kullanılan ve son dönemde DGM ve TEK gibi kurumlara evsahipliği yapan iki tarihi binadaki restore çalışmaları hızla devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında, Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar Tuzakoğlu Fabrikası adıyla anılan bina, İzmir Kent Koleji adı altında faaliyet göstermeye başlayacak. Büyükşehir'in İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında hazırladığı Kent Koleji Projesi, kentin istihdam sorunlarına katılımcı, yenilikçi ve farklı bir çözüm modeli sunacak. Projeye Yaşar Üniversitesi AR-GE ve Uygulama Merkezi (YAGEM), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) ortak; Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu, Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü (İŞKUR) ise katılımcı olarak destek veriyor. Proje, kentin rekabet gücü ve ekonomik gelişme düzeyini doğrudan etkileyebilecek anahtar sektörlerde en önemli sorunlarından birinin, kalifiye insan kaynakları eksikliği olduğu gerçeğinden yola çıktı. Söz konusu proje, bu sektörlerin talep ettiği nitelikte kalifiye insan kaynaklarının geliştirilmesini amaçlıyor. 2 yıl sürecek proje çerçevesinde binaların restorasyonu yapılacak, Kent Koleji'nin kurumsal kimliği ve yönetim organları belirlenecek. Ayrıca beş öncelikli branşta açılacak kurslardan oluşan pilot uygulama gerçekleşecek.

FABLAB GELİYOR
İzmir Kent Koleji bünyesinde Fabrikasyon Laboratuvarı (FabLab) kurulacak. Projenin en yenilikçi yönlerinden birini oluşturan FabLab, İzmir Kent Koleji'nde eğitim alacak kursiyerlerin yanısıra, mühendislik, teknik ve meslek lisesi öğrencilerine ve yaptığı projeleri ve fikirlerini somutlaştırmak isteyen girişimlere, tasarımcılara, sanatçılar ile zanaatkarlarada açık olacak. Bu yönleriyle Fablab, mesleki eğitimi desteklerken, yaratıcılığı geliştirerek girişimciliğe katkı sağlayacak. 2006'da Massachusets Teknoloji Enstitüsü tarafından ortaya atılan Fablab modelinin 34 ülkede tam 125 adet örneği bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih ayaklanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN