Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkulan oldu

Karabağlar Belediyesi'nde çalışan 970 işçi iki aylık emeklerinin karşılığını alamayınca iş bırakma eylemi yaptı. İlçede çöp dağları oluştu, artan sıcaklıklar nedeniyle biriken çöpler kokmaya başladı. Başkan Selvitopu da çözüm olarak belediyeye ait toplam 11 aracı ihaleyle satışa çıkardı

Giriş Tarihi: 22.5.2014
Çiğli Belediyesi'ne bağlı KAFE-SAN şirketinde çalışan 400'e yakın işçinin yaklaşık 6 ay önce yaptıkları iş bırakma eylemi nedeniyle ilçede çöp dağlarının oluşmasının ardından benzer bir durum Karabağlar'da yaşandı. Karabağlar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 970 işçi, Mart ve Nisan aylarına ait maaş, birikmiş alacaklar ve bazı sosyal yardımların ödenmediği gerekçesiyle 2 gündür iş bırakma eylemi yapıyor. Karabağlar sokaklarında çöp dağları oluşurken, artan sıcaklıklar nedeniyle de biriken çöpler kokmaya başladı. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, işçi maaşlarını ödeyemeyince krizi çözmek için ilginç bir karar alarak Auidi A6 marka lüks makam aracının da aralarında bulunduğu belediyeye ait toplam 11 aracı ihaleyle satışa çıkardı. Satıştan yaklaşık 1 milyon lira gelir elde edilmesi bekleniyor.

AĞIR KOKULAR YAYILIYOR

Karabağlar Belediyesi'nin şirketi KARBEL AŞ.'de çalışan 970 temizlik işçisi Mart ve Nisan aylarına ait maaş, birikmiş alacaklar ve bazı sosyal yardımların ödenmediği gerekçesiyle salı günü sabah saatlerinde iş bıraktı. İşçilerin hizmet vermemesi üzerine ilçenin sokaklarında çöp dağları oluşmaya başladı, olan vatandaşa oldu. Artan hava sıcaklıkları yüzünden biriken çöpler etrafa ağır kokular yaymaya başladı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, işçi maaşlarını ödeyemeyince krizi çözmek için ilginç bir karar aldı. Selvitopu bugün yaşanan krizi çözebilmek için olağanüstü meclis toplantısı yapacağı, bu toplantıda şirketin sermaye artırımının gündeme getireceği öğrenildi. Öte yandan yaşanan sıkıntının geçmiş dönemlerde yapılan yüksek harcamalar ve personel giderlerinin artması nedeniyle yaşandığı iddia edildi. Genel İş Sendikası İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Naci Çetin, "Arkadaşlarımızın Mart ve Nisan ayı maaşlarını yatmadığı için arkadaşlarımız 2 gündür hizmet üretmiyorlar. Karabağlar Belediyesi yetkililerine Mart ayı maaşlarının yatması durumunda arkadaşlarımızın iş başı yapacaklarını söyledik. Fakat yetkililer Mart ayı maaşının tamamını yatıramayacaklarını, 3'te 2'sini ödeyebileceklerini söylediler. Sendika olarak bunu kabul etmedik. Şu an için henüz bir çözüm bulunamadı. Maaşlar bir an önce yatsın işçiler işbaşı yapsın istiyoruz" dedi.

KÖTÜ YÖNETİM

Karabağlar Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Nazmi Kalyoncu, "Bu aşama KARBEL'de çalışan işçilerimizin özlük hakları açısından yaşadıkları sıkıntılar, bizim de sıkıntılarımızdır. Biz AK Parti Grubu olarak yaşananlara siyasi gözle bakmıyoruz. İşçilerimizin biran önce maaşlarını almaları ve aileleriyle huzur içinde yaşamaları bizim önceliğimizdir. Bu nedenle belediye yönetiminin, mecliste önümüze getireceği her türlü teklifi olumlu değerlendirmek istediğimizi açıklıyoruz. Biz kadro fazlalığı üzerinde durmuyoruz. Eğer bu arkadaşlarımız, emeğiyle para kazanmak için belediye şirketine alınmışlarsa, belediyenin buna göre adım atması gerekir" dedi. Yaşanan sorunun kötü yönetim ve planlamadan kaynaklandığını vurgulayan Kalyoncu, yıllardır yaşanan problemlerin göz ardı edildiğini söyledi, "Biriken sorunların çözümü noktasından herhangi bir adım atılmadı" dedi.

VATANDAŞ GÖRÜNTÜ SONRASI İSYAN ETTİ
Fırın çalışanı 57 yaşındaki İhsan Gezici, "Çöplerimiz 2 gündür toplanmıyor. Etrafa kokular yayılmaya başladı. Belediyeden hiç memnun değiliz. Biz vatandaş olarak bu hizmeti hak etmiyoruz. Çocuklarımız çöplerden mikrop kapacaklar. Bunun hesabını kim verecek?" dedi. 1 çocuk annesi ev hanımı Belgin Karademir ise, "Seçimlerden sonra zaten doğru düzgün çöpleriniz toplanmıyordu. Son 2 gündür de hiç toplanmıyor" dedi. Emekli 5 çocuk babası Mustafa Pişken (56), "Sokaklar pislikten geçilmiyor. Canımıza tak etti. Kokudan sokaklarda yürüyemez hale geldik. Yeter artık" diye konuştu. Emekli Nazmi Yörük (56), "Belediyeden şikayetçiyiz. En basit görevi bile yerine getiremiyorlar. Yakında sinekler de artar. O zaman koku ve sineklerle birlikte yaşamaya başlarız" dedi. Fırın ustası Sinan Aktaş da, "Kapıya bıraktığımız çöpü 2 gündür almadılar. Fırının önü sağlığa uygun olması lazım ama pis kokular alıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkulan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN