Körfez'de yok yok!

Muhabirimiz Onur Tungut, Körfez'in temizliğini görmek için dalış yaptı. Denizde tencereden tabureye, sandalyeden koltuğa kadar atıkların çıkması, 'Yüzülebilir Körfez, burası mı?' sorusunu akıllara getirdi

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Osmanlı ve Türkiye Tarihi'ne tanıklık eden, Kurtuluş Savaşı sırasında 9 Eylül 1922 tarihinde Yunan askerlerinin denize döküldüğü İzmir Körfezi, ilk kez bir gazetenin kendi kameraları ile görüntülendi. İzmir Körfezi'nin temizliğini ve kötü kokusunun peşini bırakmayan Egeli Sabah, deniz dibinin anlatıldığı kadar da temiz olmadığını görüntüledi. Sabah Gazetesi olarak halk arasında havuz olarak adlandırılan Pasaport Mendireği ile Konak Pier Alışveriş Merkezi'nin arasında, Deniz Polisi'nin gözetiminde ile tüplü dalış gerçekleştirdik.

TÜYLER ÜRPERTİCİ

Kıyıdan uzak bölgede gerçekleşen dalış esnasında ilk olarak yüzey bölgelerde deniz suyundaki bulanıklık, dip bölgelere indikçe netleşiyor. Canlı hayatının ise deniz yüzeyinden ziyade dip bölgelerde olduğu kameralarımıza yansıyor. Fakat denizdeki canlılar, vatandaşların denize attıkları bira şişeleri, cuvallar, naylon poşetler ve sigara paketleri gibi atıklar arasında yaşam mücadelesi veriyor. Dalışımızı gerçekleştirdiğimiz bölgede vatoz, kefal, kaya balığı, kaya levreği, deniz anası, pavurya ve midye gibi deniz canlılarının yoğunluğu göze çarpıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir Körfezi için yüzülebilir hedefi koymasına karşın dalışımızın son bölümünü Cumhuriyet Meydanı'nın önünde gerçekleştirdik. Fakat kıyıya yaklaştıkça gördüğümüz manzara tüylerimizi ürpertti. Hemen hemen canlı yaşamının hiç olmadığı bölgede denize akan zehirli atıklar nedeniyle yosun bile bulunmuyor. Deniz havası almak için sahil bandına gelen İzmirliler denize attıkları çöpler ile sınıfta kaldı. Özellikle bira şişeleri ve kutularından oluşan şişe çöplüğü her konuda duyarlılığı ile ön plana çıkan İzmirliler için kocaman bir eksi oldu. Cumhuriyet Meydanı'na paralel olarak biraz daha ilerlediğimizde ise karşımıza plastik sandalyeler, futbol topları, deniz tabanına saplanmış bıçak gibi birçok denize ait olmayan eşya ile karşılaştık.

DALIŞ 45 DAKİKA
Yaklaşık 45 dakikalık dalış süresince bize eşlik eden Deniz Liman Şube Müdürlüğü'ne bağlı 'Sualtı Grup Amirliği Kurbağa Adamları' ise vatandaşları denizi koruması konusunda uyardı. Polis Kurbağa Adamlar, 13 metrelik yat tekne, 2 adet zodiac bot, jek ski ve deneyimli personeli ile İzmir Körfezi ve Manisa Uşak- Kütahya illerindeki kuyu ve göllerdeki tüm adli vakalara kısa sürede müdahale ediyor.

KIYIDA CAN SAVAŞI
Körfez'in Alsancak bölgesinde kıyıya yakın bölümünde, canlı yaşamı yok denilenecek kadar az. Kirlilik nedeniyle yosun bile bulunmuyor. Kıyıdan uzaklaşıp denizin ortalarına gidildikçe vatoz, kefal, kaya balığı, kaya levreği, deniz anası, pavurya ve midye gibi deniz canlılarının yoğunluğu göze çarpıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez'de yok yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN