Koku harekatı

Egeli Sabah'ın uzun süredir gündeme getirdiği koku sorunu için İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, seferberlik başlattı. Ekipler, 45 günde 33 bin ton atık çıkardı

Giriş Tarihi: 20.6.2014
Yaz aylarına girdiğimiz bu dönemde sıcakların daha da artmasıyla İzmir'de 'koku kabusu' her geçen gün daha fazla hissediliyor. Kötü koku ve atıklara bir türlü çözüm bulamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, Körfez'e akan dereleri temizleme çalışmalarına devam ediyor. Derelerdeki atık miktarının fazla olmasını, yağışlara bağlayan İZSU yetkilileri; bir yandan aşırı yağışlar nedeniyle yoğun atık taşıyan dereleri temizlerken, diğer yandan da içinde taş yoğunluğu tesbit edilen Mürselpaşa'daki kolektör hattına girdi. İzmir Körfezi'nin korunmasına yönelik çalışmalarını farklı alanlarda sürdüren Büyükşehir, en büyük kirleticilerden olan derelerde periyodik temizliklere aralıksız devam ederken; Meles ve Arap Çayı derelerinden 45 günde 33 bin ton malzeme çıkarıldı. İlk kez amfibik yüzergezer iş makinasının da kullanıldığı temizlik çalışması ile dere ağızlarında akışı engelleyen atıklar temizleniyor.

YOĞUN YAĞMUR SONUCU

Bu yılki atık miktarının geçmiş yıllara göre daha yoğun olduğunu belirten yetkililer, bunun da Mayıs ayı içinde ve Haziran ayı başında kentin aldığı yoğun yağışa bağlı olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz son 2 yılın Haziran ayı yağış miktarlarına bakıldığında, metrekareye ortalama 15 kilogram yağış düşerken, bu Haziran'ın sadece ilk 10 gününde metrekareye 48 kilogram yağış düştü. Bu yağışlar, Meles ve Arap derelerine taşkın hatları vasıtası ile organik yükü fazla olan atıksu ve yağmursuyu taşıdı. Zaman zaman kötü kokuya neden olan söz konusu atıkların temizlenmesi için yağmurların bitimini bekleyen İZSU Genel Müdürlüğü, yeniden harekete geçerek çamur pompaları, amfibik ve ekskavatörler ile derelerdeki üst suyu çekmeye ve altta kalan dip çamuru ile atıkları temizlemeye başladı. Buradan çıkan balçık halindeki dip çamuru kireç ile karıştırılarak kokuya yol açmadan uzaklaştırılıyor. İZSU, bu çalışmalar kapsamında dere tabanına taş dolgusu ile zemin iyileştirilmesi de yapacak.

KAPSAMLI TEMİZLİK
Öte yandan İZSU Genel Müdürlüğü, 18 Haziran tarihinde Körfez'i korumaya yönelik yeni bir çalışma daha başlattı. Meles Deresi ile Halkapınar Aktarma Merkezi öncesinde yer alan ve Mürselpaşa Bulvarı üzerinde bulunan 1400 ile 2200 milimetre çapındaki kolektör hatlarının birleşme noktasında yeni bir temizlik harekatı için start verildi. Bu bölgede daha önce kombine kanal temizleme araçları ile yapılan temizlikler sırasında hat içinde büyük taşların olduğunu tespit eden İZSU ekipleri, şimdi bu taşları temizleyecek. İlk etapta hat ağzında suyu kesmek için vana sistemi kurulumu gerçekleştiren uzman ekip, bu işlemin tamamlanmasının ardından kolektör hattı içine girerek kapsamlı bir temizlik yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koku harekatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN