Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeki HOZER: Erdemlik örneği gösterin

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Haziran ayı genel olarak kan bağışı ve kan hastalıkları ile ilgili özel günlerin yoğunlaştığı bir aydır. 30 Mayıs - 5 Haziran arası lösemi haftası olarak, 14 Haziran da gönüllü kan bağışı günü olarak algıda farkındalık ve toplumsal duyarlılığın artması için kullanılan özel günlerdir. Ülkemizin yıllık kan ihtiyacı, afet gibi olağanüstü durumlar hariç 1.900.000 ünitedir ve Kızılay, bunun yaklaşık yüzde 75'ini karşılayabilmektedir. Kan, sanılanın aksine acil değil sürekli bir ihtiyaçtır ve gönüllülük bilincini arttırarak bir hayat kurtarmanın hazzı ve insanlık görevi tüm vatandaşlara bir algı ve farkındalık duygusu olarak aşılanabilir. Ayrıca, Kızılay kan bağışı ünitelerine gidildiğinde, 'afarez bağış formu' da doldurularak, tam kan bileşenlerinden sadece trombosit bileşenini alınıp diğerlerinin vericiye tekrar verildiği bir işlem için de gönüllü olunabilir. Afarez sonrası geçen bir günün ardından tekrar normal kan bağışı da yapılabilmektedir.

HAYAT KURTARACAK

Halkımızın, kan ve doku bankalarında, gönüllülük esaslı yapmış olduğu ve çok az zamanlarını alacak bağışlar, birçok hastanın yaşamlarının kurtulmasını sağlayacağından, eşsiz bir erdemlilik örneği olarak hayatlarına anlam katacaktır. Lösemi ise genel olarak, vücudumuzun kan hücrelerinden birisi olan ve bedenimizin mikroplar dahil yabancı hücrelere karşı savunmasıyla görevli Lökosit (akyuvar) adı ile anılan hücrelerinin aşırı ve kontrolsüz çoğalmasını ifade eder. Erişkinlerde ve çocuklarda klinik olarak farklı seyreder, çocukluk çağının da en sık görülen kanser tiplerindendir. Kan, yapıcı kemik iliğinde aşırı çoğalan anormal akyuvar hücreleri, normal hücrelerin gelişimine fırsat bırakmaz ve eritrosit, lökosit, trombosit gibi kan hücre fonksiyon yetersizliklerine bağlı kansızlık, solukluk, kanama, ateş ve enfeksiyonlar görülür. Lösemileri oluşturan birçok faktör söz konusudur: Radyasyon, kimyasal toksik ajanlar ve genetik başta olmak üzere, virüsler ve kötü beslenme ilk kalemde sayılabilir. Erişkinlerde sıklığı yüzbinde 2 ila 4 arasında değişmektedir. Ama yaşla beraber artarak yüz binde 13'lere kadar çıkmaktadır. Halihazırda varolan kanserlerin yüzde 3 ila 5'ini lösemiler oluşturmaktadır. Ancak 35 yaş altı kansere bağlı ölümlerin büyük çoğunluğunun nedenidir.

DOKU BANKASI İHTİYACI

Akut ve kronik olarak iki alt grupta seyretmektedir ve tedavileri de farklılıklar arzetmektedir. Akut olanlarında ana tedavi kemoterapidir. Şikayetlere yönelik, önleme, komplikasyon ve destek tedavileri de oldukça önemlidir. Kemik iliği nakli, hastalarda önemli bir tedavi seçeneğidir ve uygun vakalarda yüzgüldürücüdür. İzmir'de , Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri ile İzmir Üniversitesi Medicalpark Hastanesi KİT Üniteleri, hem ilimize hem de tüm ülkeye bu konuda yeri doldurulamaz hizmetlerde bulunmaktadır. Dünyada yakın geçmişte 1.000.000'uncu kemik iliği ve hemopoietik kök hücre nakli başarı ile yapılmıştır. Türkiye'de henüz yıllık sayı 2500'ler seviyesindedir. Ülke ihtiyacının 3500 civarında olduğu bilinmektedir. Ayrıca kök hücre (doku bilgi) bankası ihtiyacı da oldukça barizdir ve umarız ki ülkemizin üçüncü doku bankası İzmir'e açılır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki HOZER: Erdemlik örneği gösterin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN