İzmir, sağlıklı büyüme modeliyle fark yaratıyor

Giriş Tarihi: 29.6.2014

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 64 farklı sektörün faaliyet gösterdiği İzmir'in, geçmişten bugüne sağlıklı bir büyüme gösterdiğini belirtti

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ateş Demirkalkan, Eyüp Sevimli, Hüseyin Vatansever, İzmir Defterdarı Tamer Utkucu'yu ziyaret etti. Ziyarette İzmir ekonomisi ele alındı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, teşvik sistemleri ile ilgili yeni düzenlemelerin gündeme geldiğini belirtti, "Bu konuda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Oda'mızdan özel bir çalışma yaparak kent için en uygun teşvik modeli önerisini hazırlamamızı istedi. Bu konuda çalışmalara başladık. Temmuz sonunda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de katılacağı zirvede konu enine boyuna ele alınacak" dedi.

TEŞVİK YAPILMALI

Uygulanan teşviklerde kent ve bölge farklılıklarının yarattığı sıkıntıya değinen Yorgancılar, "Teşvik uygulamaları neticesinde yatırımcılar İzmir yerine, başka illeri tercih ediyor. Örneğin, Bağyurdu OSB ile Turgutlu OSB. Metrelerle ölçülecek bir alanda İzmir sınırları içinde kalan Bağyurdu OSB tevşikte 2., Turgutlu OSB ise 4. Bölge statüsünde. Aliağa OSB'de de aynı durum geçerli. Her türlü altyapısı tamamlanmış Aliağa'da arsa metrekare birim fiyatı 50 euro. 25 kilometre ötedeki Manisa OSB'de ise metrekare fiyatı 200 lira ve yer yok. Aliağa OSB'de ise farklı teşvik uygulaması nedeniyle 1 milyon metrekare boş arazi var. Bu farklı teşvik uygulamaları İzmir'in büyümesi ve performansı ile ilgili olumsuz görüşlere neden oluyor" diye konuştu. Yorgancılar, İzmir ile Anadolu'nun son yıllarda büyüme gösteren Kayseri, Gaziantep gibi kentlerini mukayese edilmesini doğru bulmadığını belirtti, şöyle devam etti, "İlleri mukayese ederken son 5- 10 yılına değil, 30- 40 yıllık geçmişine bakmak gerekiyor. İzmir son 30- 40 yılda sağlıklı büyüme modeli ile örnek oldu. Şimdi bunu daha da yukarılara taşımak için uğraş vermeliyiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir, sağlıklı büyüme modeliyle fark yaratıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN