Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karton tekneler kıyasıya yarıştı

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından her yıl Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nda düzenlenen 'Karton Tekneler Yarışması'nın 7.'si yine renkli görüntülere sahne oldu

Giriş Tarihi: 3.7.2014
İzmir'de, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında karton tekne yarışı gerçekleştirildi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir Koordinasyon Kurulu tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Karton Tekne Yarışı", Konak Pier Rıhtımı önünde birliğe bağlı odalardan çok sayıda ekibin katılımıyla tamamlandı. Suya dayanıklı mukavva ve bantların kullanıldığı teknelerin mücadelesine sahne olan yarışlarda birinciliği, Şehir Plancıları Odası aldı. Ziraat Mühendisleri Odasının ikinci, Tekstil Mühendisleri Odasının üçüncü olduğu yarışlarda, teknesi ilk batan ekip olan Jeofizik Mühendisleri Odası ise "Titanik Özel Ödülü"ne layık görüldü. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla düzenlenen 7. Karton Tekne Yarışması büyük ilgi gördü. Yarışma öncesinde tekneler, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların İzmir şubelerinin öğrenci üyeleri tarafından Alsancak Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Tekneler, yaklaşık 3 saatlik çalışma ile sadece karton ve koli bandı kullanılarak yapılırken, bu yılki yarışmaya Soma'da meydana gelen maden faciası damgasını vurdu ve tüm teknelere "Soma" ismi verildi.

KONAK PİER DOLDU, TAŞTI
Teknelerin yapımının tamamlanmasının ardından yarışmacılar kortej oluşturarak teknelerini yarışmanın gerçekleşeceği Konak Pier yanına taşıdılar. Burada gerçekleşen yarışmada bazı tekneler daha ilk metrelerde batarken, yarışma parkurunu ilk sırada tamamlayan ise Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan tekne oldu. Yarışmada ikinciliği Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, üçüncülüğü ise Tekstil Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından oluşturulan takımlar kazandı.

SOMA UNUTULMADI

Yarışmanın ardından Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen ödül töreninde bir konuşma yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, bu etkinlikte Soma'da yaşanan facianın öne çıkarılmasının önemli olduğunu ifade etti, "Bunun yanında her yıl gerçekleştirdiğimiz bu yarışmayla, deniz ulaşımındaki sorunlara da dikkat çekmek istiyoruz. Umarım bu sorunlar bir an önce giderilir. Biz TMMOB olarak, güzel günlere olan inancımızın bir gereği olarak böylesi işleri yapıyoruz" dedi. Soğancı'nın konuşmasının ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri verilirken, ödüllerini Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Gacaner Ermin'in elinden alan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi takımının üyeleri büyük coşku yaşadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karton tekneler kıyasıya yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN